Zlato (oz) / USD
1 467,80
0,31 %
Zlato (oz) / CZK
33 875,52
0,24 %
EUR / USD
1,11
0,11 %
USD / CZK
23,08
0,06 %
Zlato
Zlato je nejdražší za posledních šest let

Ve čtvrtek bylo zlato nejdražší od roku 2013. Investoři ho začali horlivě nakupovat poté, co americká centrální banka jen zřejmě těsným poměrem hlasů 8:7 ponechala klíčové úrokové sazby beze změny.

Pokud budou reálné úrokové sazby dál klesat, zamíří zlato znovu nahoru. Foto: iStock

Centrální banka však naznačila, že v červenci by ke změně už dojít mohlo, protože ztrácí trpělivost s naplňováním dvouprocentního inflačního cíle.

Trh je tak na snížení úrokových sazeb připraven a centrální banka v případě nepříznivého vývoje k tomuto kroku zřejmě již sáhne. To vedlo k okamžitému poklesu výnosů dluhopisů a jejich výprodeji.

„Pokud budou reálné úrokové sazby dál klesat, zvýší se množství negativních výnosů dluhopisů a zlato pak zamíří už jen jedním směrem,“ cituje server Market Watch vedoucího výzkumu společnosti Pepperstone Chrise Westona.

V elektronickém obchodování podražila opce na nákup zlata v srpnu za pouhý den o 33,50 dolaru, což jsou 2,5 procenta na 1382,20 dolaru za unci. Investoři tento kov kupovali kvůli nejistotě ohledně sporu o dovozní cla mezi Čínou a USA a obavám z poklesu globální ekonomiky.

(rek)