Zlato (oz) / USD
1 321,43
0,62 %
Zlato (oz) / CZK
30 089,24
0,46 %
EUR / USD
1,13
0,19 %
USD / CZK
22,77
0,16 %
Zlato
Zlato nakupuje i Polsko

Polská centrální banka v letošním roce koupila devět tun zlata, informoval britský deník Financial Times. Pokud se zpráva potvrdí, bude to první podobný nákup členského státu Evropské unie v tomto století, píše deník s odvoláním na zprávu australské finanční skupiny Macquarie Group.

Polská národní banka měla získat zlato ve dvou dodávkách. Nejprve mělo jít o dvě tuny v červenci a poté o dalších sedm v srpnu, což by mělo odpovídat dosud nezveřejněným údajům Mezinárodního měnového fondu. Foto: Wikipedia

Polská národní banka měla získat zlato ve dvou dodávkách. Nejprve mělo jít o dvě tuny v červenci a poté o dalších sedm v srpnu, což by mělo odpovídat dosud nezveřejněným údajům Mezinárodního měnového fondu, ze kterých má Macquarie Group ve své zprávě vycházet. Polská centrální banka se však nákup zdráhá komentovat, informoval polský deník Rzeczpospolita.

Centrální banky v zemích, jako je Polsko, Rusko, Turecko nebo Kazachstán v letošním roce koupily 264 tun zlata, což je „zdaleka nejvíc v této fázi roku za posledních šest let“, cituje Financial Times ze zprávy analytiků Macquarie Group.

„Protože cena zlata v letošním roce klesla zhruba o deset procent, centrální banky mohou relativně levně nakupovat drahocenný kov, aby diverzifikovaly své rezervy. Snaží se tak o co nejmenší závislost na americkém dolaru,“ píše britský list.

Podle deníku Rzeczpospolita polské zlaté rezervy uložené ve sklepeních Bank of England v Londýně, dosáhly 112 tun. V srpnu statistika Mezinárodního měnového fondu uvedla, že polský zlatý poklad váží 103 tun. Oficiální zářijová čísla se teprve připravují.

Centrální banky jsou záchranným lanem

Centrální banky se v letošním roce staly největšími kupci zlata, přičemž jejich nákupy dosáhly nejvyšší úrovně za šest let. Polsko nakoupilo zlato poprvé od roku 1998, uvedla Macquarie Group a dodává: „Jediným jednoznačně pozitivním sektorem pro zlato jsou v současné době centrální banky. Pro zlatý trh, který se potýká s příliš velkou nabídkou a nedostatečnou poptávkou, je to záchranné lano.“

Vzhledem k současné ceně zlata by se jeho atraktivita pro centrální banky mohla zvyšovat, predikují analytici Macquarie Group.

(rek)