Zlato (oz) / USD
1 404,75
0,68 %
Zlato (oz) / CZK
32 064,62
0,27 %
EUR / USD
1,12
0,45 %
USD / CZK
22,83
0,41 %
Zlato
Zlato nabírá dech

I přes zdánlivé úsilí trhu udržet cenu zlata pod kontrolou, se žlutý kov tlačí k psychologické metě 1300 dolarů za troyskou unci. Nemůže to trvat dlouho, předpovídá analytik společnosti obchodující s drahými kovy Lawrie Williams, než bude uvedená úroveň překročena. A to o hodně.

Zdá se, že se zlato konsolidovalo a chystá se zaútočit na 1300 dolarů. A brzy možná ještě výše. Foto: iStock

Nyní se zdá, že cena zlata závisí jen na síle samotného dolaru. V poslední době dolar sice vykazoval příležitostné náznaky slabosti, ale pokusy o to, aby nedocházelo k jeho nadměrnému oslabení, byly dosud úspěšné. Vzhledem k ekonomickým datům USA se to však Williamsovi zdá poněkud podezřelé.

Americké akcie jsou po sérii rekordních růstů a těžkých pádů v prosinci a na začátku ledna mimořádně nestálé a na klíčových severoamerických trzích dochází k jejich značnému posunu nahoru a dolů i v průběhu jednoho dne. Rovněž asijské a evropské burzy zůstávají značně nervózní, protože ne vše v globální ekonomice vypadá dobře.

Co to udělá se zlatem? Zdá se, že se konsolidovalo na týdenním průměru 1290 dolarů a chystá se zaútočit na 1300 dolarů. A brzy možná ještě výše.

„Síla dolaru pro většinu nedolarového světa způsobila, že si cena zlata v jiných měnách vedla skutečně dobře,“ nezapře v sobě obchodníka Williams. „Jinými slovy, zlato posloužilo svému účelu jako ochránce bohatství na větší části planety mimo USA. A v některých případech i v Americe.“

Už jsme se spletli

„Je pravda, že za loňský rok ztratilo zhruba čtyři procenta, ale akcie klesly mnohem více. Z dlouhodobého hlediska byla sázka na zlato lepší. Od přelomu století zlato i přes výkyvy pohodlně překonalo rekordní ceny akcií,“ argumentuje Williams na webu Sharps Pixley.

„Vidíme tedy pozitivní momenty v pohybu ceny zlata, která by mohla dále stoupat, jakmile bude dobyta psychologická kóta 1300 dolarů. Otázka dnes zní kdy, a ne zda se to stane. Máme tušení, že síly, které se zatím úspěšně pokoušejí udržovat cenu zlata pod kontrolou, aby ochraňovaly hodnotu dolaru, pravděpodobné podlehnou síle trhu,“ pokračuje Williams.

Analytik v letošním roce předpokládá značné oslabení akcií a posílení virtuálního bitcoinu doprovázené růstem ceny zlata. Určitě ale neočekává cenu za unci ve výši 1400 dolarů, nebo vyšší.

„Jen si vzpomeňte, jak jsme se s odhadem ceny zlata v roce 2018 spletli, a to by se mohlo stát znovu. Je to jen otázka času, než si zlato stejně udělá, co bude chtít,“ uzavírá londýnský analytik.

(rek)