Zlato (oz) / USD
1 776,33
0,32 %
Zlato (oz) / CZK
38 196,64
0,10 %
EUR / USD
1,21
0,13 %
USD / CZK
21,50
0,22 %
Zlato
Zlato může zatlačit na 1850 dolarů za unci

Nejen výnosy amerických vládních dluhopisů, ale i rozbujení pandemie v Evropě a rostoucí napětí ve vztazích civilizovaného světa s Ruskem a Čínou, jsou novými faktory, které začínají působit na světovou cenu zlata.

Zlepšování ekonomických podmínek podle Hooperové posune výš inflaci, což také ovlivní cenu zlata. Domnívá se, že unce zlata do konce roku zdraží na 1850 dolarů. Foto: iStock

„Vzhledem k tomu, že ekonomika očekává silné zotavení, není divu, že výnosy dluhopisů prudce rostou,“ uvedla Kristina Hooperová, hlavní analytička investiční společnosti Invesco z Atlanty. A dodala, že výnos desetiletého dluhopisu má v současném ekonomickém prostředí prostor k posunu až na dvě procenta.

„Pravděpodobně dosáhneme dvou procent, ale také budeme dostávat pozitivnější zprávy o ziscích. Budeme dostávat lepší ekonomická data,“ uvedla.

„A zatím nic z toho, co jsme dosud viděli, nebylo překvapivé. Rostoucí úrokové sazby jsou ve zlepšujícím se ekonomickém prostředí přirozené.“

Fed zasáhne rychle

Pokud povedou rostoucí výnosy dluhopisů k přísnějším fiskálním podmínkám nebo zmatkům na finančních trzích, bude podle Hooperové centrální banka (Fed) jednat rychle. „Zásah Fedu proti růstu dluhopisových výnosů pak poskytne rozhodující podporu pro cenu zlata. I když výnosy dluhopisů budou dál růst, pravděpodobně nepůjdou o moc výš než na ona dvě procenta, což je z historického pohledu stále extrémně málo, a tudíž pro trh se zlatem pozitivní.“

Zlepšování ekonomických podmínek podle Hooperové rovněž posune výš inflaci, což také ovlivní cenu zlata. Domnívá se, že unce zlata do konce roku zdraží na 1850 dolarů. „Nejsem znepokojena inflací v USA, ale to neznamená, že se to netýká zbytku světa. Tam vidíme velké obavy. A právě to pozvedne popularitu zlata,“ řekla portálu Kitco News.

„Víme, že zlato bylo historicky také zajišťovacím prostředkem proti geopolitickému riziku,“ dodala. „A můžeme vidět, že současná geopolitická atmosféra vytváří určitý tlak na zvýšení ceny zlata. Například minulý týden se vyostřily vztahy s Ruskem a Čínou,“ přidává další argument pro svou prognózu.

(rek)