Zlato (oz) / USD
1 734,70
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
37 608,13
0,01 %
EUR / USD
1,21
0,00 %
USD / CZK
21,68
0,00 %
Zlato
Zlato mělo zlevnit, místo toho zdražilo

Začátek roku byl pro zlato impozantní. Začalo rok na rekordně vysoké úrovni a s největším ziskem za posledních deset let. Za týden se vše obratilo a drahý kov zaznamenal nejhorší leden a únor za posledních 30 let.

Podle technických analýz měl žlutý kov ještě zlevnit, ale místo toho se vrátil do zelených čísel. Foto: iStock

V pátek byla cena fyzického zlata nejnižší za sedm měsíců. Příjemná nákupní pozice. Podle technických analýz měl žlutý kov ještě zlevnit, ale místo toho se vrátil do zelených čísel. Podle indexu Bloomberg Commodity je zlato z hlediska spekulačních zisků nejhorší komoditou v roce 2021. Investoři se totiž přestali bát pandemie i nízkých úrokových sazeb a vládních stimulů a přesměrovali se do státních dluhopisů, které jsou pro zlato největším konkurentem na poli bezpečných investic.

„Výnosy státních bondů jsou dnes hlavním indikátorem toho, že ekonomické zotavení z pandemie již probíhá,“ míní agentura Bloomberg

„S očekáváním vyšších úroků a oslabením obav z inflace, začali investoři vybírat zisky, které jim zlato vyneslo, a přesouvat se k průmyslovým kovům, jako je měď,“ řekl agentuře viceprezident Zaner Group v Chicagu Peter Thomas. „Je to doslova smršť,“ dodal.

Strach z inflace je menší

„Rychlé oživení nevyhnutelně povede k vyšší inflaci. To by nemělo být pro zlato pozitivní, protože se jedná o dobrý druh inflace odrážející zrychlení ekonomické aktivity, nikoli o špatný druh inflace, jenž signalizuje ztrátu důvěry v americký dolar,“ napsal ve zprávě klientům Carsten Menke, analytik švýcarské privátní banky Julius Baer. Strach z inflace podle něj nemusí být pro zlato podporou, jak to obvykle bývá. 

Ekonomické oživení podle Menkeho přimělo investory prodat část svých podílů ve zlatých útočištích. A existují náznaky, že k tomu již dochází. Podíl ve zlatem krytých fondech obchodovaných na burzách klesl na nejnižší hodnoty od července, ukazují data Bloombergu. Celkem se letos investice do zlata snížily o 1 % a pokračování tohoto trendu by se mohlo ukázat jako vážné.

Někteří experti stále vidí šanci na návrat zlata do první linie, protože se domnívají, že neschopnost vlád a centrálních bank normalizovat stimulační politiku se ještě projeví. Investiční banka Goldman Sachs koncem ledna uvedla, že s vyhlídkami na další stimuly a udržováním úrokových sazeb americké centrální banky „zůstává (zlato) pro střednědobého až dlouhodobého investora přitažlivou investicí“.

Analytik Commerzbank Daniel Briesemann, který nynější pohyby ceny zlata přirovnal k vlnám tsunami, přesto zůstává optimistický: „Na konci roku nyní uvidíme zlato za 2000 dolarů za unci.“

(rek)