Zlato (oz) / USD
1 839,55
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
39 653,37
0,36 %
EUR / USD
1,21
0,49 %
USD / CZK
21,56
0,50 %
Zlato
Zlato letos vyneslo 21 procent

Cena zlata začala rok 2020 pozitivně, dokud její růst nepokazila panika na trhu související s covidem-19 a celosvětovým nedostatkem amerických dolarů v březnu. Cena zlata tehdy podstatně klesla, poté se vzpamatovala a mezi březnem a srpnem stoupla o 36 %. Padl rekord z roku 2011 a 7. srpna byl vytvořen nový v hodnotě 2075 dolarů za troyskou unci.

Letos padl rekord z roku 2011 a 7. srpna byl vytvořen nový v hodnotě 2075 dolarů za troyskou unci. Foto: iStock

Americká centrální banka pak přijala opatření k posílení dolaru a pustila se do neomezeného kvantitativního uvolňování. Následovaly další centrální banky. Vlády navíc oznámily obrovský růst fiskálních výdajů na podporu svých ekonomik. Investoři se pak začali zbavovat dolaru, protože mu přestali jako bezpečnému přístavu věřit. Investoři si také uvědomili, že většina měn je vzhledem k základním úrokovým sazbám neatraktivní, což přitažlivost zlata zvýšilo. 

Investoři se také obávali kombinace velkých rozpočtových a měnových stimulů. To se odrazilo v poklesu reálných výnosů amerických vládních dluhoisů. Zlato se tak zdálo jako nejbezpečnější aktivum.

Někteří investoři ho tedy nakupovali kvůli hysterickým obavám o finanční systém a obrovským fiskálním deficitům, zatímco mnoho dalších si uvědomovalo, že se ze zlata stala nejatraktivnější měna, přestože zlato nevyplácelo úrok jako dluhopisové kupóny nebo dividendu jako akcie. Zlato prostě nahradilo propad reálných výnosů. 

Výhled je pozitivní, ale…

Pro investory tedy bylo nejpohodlnější nakupovat podíly zlatých burzovních fondů. Letní nedostatek zlata kvůli logistickým problémům jeho cenu ještě zvyšoval. Množství lesklého kovu ve fondech vzrostlo z 2550 tun na začátku roku na 3452 tun 15. října. Pak došlo ke zlomu. 

Poptávka klesla, protože investorům už se nechtělo kupovat zlato nebo cenné papíry podložené zlatem kvůli vysoké ceně. S poklesem poptávky cena zlata klesla pod 2000 dolarů. „Investoři původně viděli nízkou cenu jako příležitost ke koupi, ale zprávy o vakcínách snížily obavy i cenu dolaru a zlata, což je neobvyklá situace a stane se pouze tehdy, když úrokové sazby (nominální nebo skutečné) vzrostou, zatímco dolar z toho nic nevytěží,“ uvedla ve svém hodnocení letošního roku analytička ABN Amro Georgette Boeleová

Je však třeba dodat, že stejně neobvykle letos občas rostla cena zlata společně s dolarem, což je rovněž vzácná korelace, protože by podle teorie měla fungovat zcela opačně. Nicméně i po listopadové korekci je cena zlata stále o 21 % vyšší než na začátku roku. 

Bezbřehý optimismus však nyní střídají pochybnosti, zda se cena žlutého kovu ještě může významně zvýšit. „Vezmeme-li vše dohromady, očekáváme, že cena zlata v roce 2021 opět poroste, ale v našem základním scénáři je víc nejistot,“ dodává expertka nizozemské banky Boelová.

(rek)