Zlato (oz) / USD
1 556,25
0,11 %
Zlato (oz) / CZK
35 297,74
0,02 %
EUR / USD
1,11
0,03 %
USD / CZK
22,68
0,13 %
Zlato
Zlato letos vydělalo 3,3 procenta

Cena zlata se v pondělí zvýšila na nejsilnější úroveň za více než dva týdny. Naděje, že se Spojené státy a Čína blíží obchodní dohodě se nenaplnila, a proto dolar oslabil. Zlato se prodávalo za cenu 1326 dolarů za unci, což je nejvíce za předchozích devět měsíců. I spekulativní deriváty zlata na americké burze se dostaly na tuto cenu. Cena zlata tak v letošním roce stoupla již o zhruba 3,3 procenta.

Zlato se prodávalo za cenu 1326 dolarů za unci, což je nejvíce za předchozích devět měsíců. Foto: iStock

Analytici vzácných kovů se ve vztahu ke zlatu aktuálně zabývají možností, že dvě největší ekonomiky světa uzavřou příměří a že americká Federální rezervní banka pozastaví svůj cyklus zvýšování úrokových sazeb. Nic jiného teď na cenu zlata netlačí.

„Zmírnění rizik kolem obchodních rozhovorů by trhům jistě prospělo,“ konstatoval expert australsko-novozélandského finančního domu ANZ Daniel Hynes a dodal: „stejně jako zmrazení úrokových sazeb americké centrální banky.“

Ekonomický server CNBC oznámil, že Spojené státy a Čína obnoví obchodní jednání ještě v tomto týdnu. Americký prezident Donald Trump navíc zopakoval, že může prodloužit lhůtu na uzavření dohody i po 1. březnu a odložit tak od data plánovaného zvýšení cel na čínské zboží.

„Trh se bude pozorně věnovat ekonomickým údajům z USA a Číny. Myslím, že zlato bude opět testovat úrovně kolem 1326 dolarů za unci,“  řekl CNBC generální ředitel společnosti ABC Bullion Nicholas Frappell, i když obě předchozí zprávy lze považovat za mírně optimistické.

(rek)