Zlato (oz) / USD
1 279,93
0,20 %
Zlato (oz) / CZK
28 939,16
0,09 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,61
0,11 %
Zlato
Zlato kvůli akciím mírně zlevnilo

Ceny zlata se pod vlivem ochabujícího obchodního napětí mezi USA a Čínou v pondělí ponořily do mělčích vod. Ačkoli situace je stále plná napětí, investory přesto přilákala rizikovější a méně bezpečná aktiva. Objednávky na nákup zlata v červnu slyšely na cenu 1331,80 dolaru za troyskou unci. Zlato tak zaúčtovalo týdenní zisk 0,9 % čili 11,90 dolaru. Byl to druhý ziskový týden z posledních tří.

Zlato se během posledních tří měsíců obchodovalo v rozpětí 65 dolarů. Foto: iStock

„Zlato se během posledních tří měsíců obchodovalo v rozpětí 65 dolarů,“ zaregistroval Richard Perry, analytik společnosti Hantec Markets. „Zdá se, že tyto výkyvy budou pokračovat, dokud nedojde k rozhodujícímu uzavření pozic buď pod klíčovým bodem dlouhodobého kurzu 1300 dolarů, nebo nad nejvyšší cenou 1366 dolarů,“ řekl.

„Optimistické víkendové komentáře prezidenta Donalda Trumpa a jeho administrativy o obchodu s Čínou pomohly zvednout širší tržní sentiment a ne nudit nějakou poptávkou po zlatem zajištěných přístavech. Navzdory tomu, že rizikové sentimenty se střetávají mezi dvěma největšími světovými ekonomikami a hrozí, že situace bude eskalovat,“ komentuje dění tradiční ekonomickou hantýrkou server Market Watch.

Obchodní a jiné války

Připomeňme, že ještě v pátek obava z obchodní války přinesla akciovému trhu značné ztráty. Část z těchto ztrát byla v pondělí podle akciových indexů sanována přesto nebo právě proto, že si Trump na Twitteru postěžoval na nespravedlivá obchodní cla mezi USA a Čínou a označil je za „stupid trade“.  Ukazuje se, že nevyzpytatelné jsou nejen cesty Boží.

Kromě obchodní války se totiž pozornost trhu zaměřila na vývoj v Sýrii po zprávách, že letecká základna u města Homs byla zasažena raketami. USA v této akci odmítly jakoukoli účast, ačkoli Trump v neděli prostřednictvím tweetů pohrozil, že Sýrie a její spojenci Rusko a Írán by mohly zaplatit vysokou cenu za útok chemickými zbraněmi na civilisty u Damašku, který zanechal desítky mrtvých.

„Bez nových ekonomických údajů nebo očekávaných vystoupení centrálních bankéřů Federálního rezervního systému tak mohou geopolitické otázky zůstat tím podstatným, čím se investoři budou řídit,“ uzavírá Market Watch svůj komentář.

(rek)