Zlato (oz) / USD
2 338,00
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato je jediným vyzyvatelem dolaru

Dolar je již dlouho hlavní bezpečnou měnou. Mnoho investorů z celého světa však stále více touží po diverzifikaci. Důvodem je rozsah, v jakém se americký prezident snažil využít dolaru – nebo zneužít – nadměrné výsady statutu dolaru, například k vymáhání jednostranných amerických sankcí vůči Íránu. Rusko, Čína, a dokonce i Evropa tak byly motivovány k nalezení platebního mechanismu, který nezávisí na dolaru.

Zlato ještě nebylo v dolarech oceněno tak jako v eurech nebo jiných měnách. Foto: iStock

„Dalším přijatelným faktorem je mezinárodní ztráta důvěry v obecnou pravomoc americké vlády a důsledky pro americké hospodářství. Nejzávažnějším příkladem je špatné řízení Bílého domu v případě pandemie z hlediska počtu případů a počtu úmrtí,“ píše profesor Hardvardovy univerzity Jeffrey Frankel.

„Pokles převahy dolaru jako jedničky mezi měnami byl mnohokrát předčasně deklarován, ale to se nestalo, protože neexistuje žádný zjevný vyzyvatel.“

Euro stále zaostává za dolarem v mezinárodním využití. Čínský juan se drží mezi pátým až osmým místem v koši světových měn, podle použitých kritérií. „Zlato sice není měna, ale je to rival pro dolar jako mezinárodní rezervní aktivum držené centrálními bankami a jako aktivum bezpečného ráje v portfoliích investorů,“ uvádí profesor Frankel.

A tak se zdá, že mezinárodní touhu diverzifikovat se od dolarů splňuje pouze zlato. Dolar, který vůči euru a většině ostatních hlavních měn od dubna oslabuje, částečně vysvětluje nárůst ceny zlata v dolarech. To znamená, že zlato ještě nebylo v dolarech oceněno tak jako v eurech nebo jiných měnách. 

(rek)

Další z kategorie Zlato