Zlato (oz) / USD
1 734,70
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
37 608,13
0,01 %
EUR / USD
1,21
0,00 %
USD / CZK
21,68
0,00 %
Zlato
Zlato jako tsunami

Cena zlata se v pátek mírně zvýšila a zotavila se tak z víc než sedmiměsíčního minima 1759 dolarů za unci díky oslabení americké měny. Rostoucí výnosy amerických dluhopisů ale udržovaly zlaté cihly dál na nižších cenách.

Chování zlata se podobalo tsunami. Jeho ceny v první fázi ustupovaly, než se pak o to rychleji vrátily. Foto: iStock

Poté co zlato zlevnilo na nejnižší hodnotu od 2. července a za celý minulý týden zhruba o 2,4 %, by měly v protisměru působit záporné výnosy úrokových sazeb a uvolněné měnové politiky centrálních bank.

„Zlato posunul výš pravděpodobně pokles amerického dolaru,“ uvedl Bart Melek, vedoucí komoditních strategií kanadské společnosti TD Securities. Melek dodal, že pro dolar to byla druhá týdenní ztráta v řadě. „Problémem pro zlato však zůstávají výnosy destiletých amerických dluhopisů. Vzrostly na téměř jednoleté maximum.“

„Zatímco zlato je dál považováno za zajištění inflace, vyšší inflační očekávání posunuly nahoru i dluhopisové výnosy. Zlato by však mělo letos těžit z pokračujících záporných reálných úrokových sazeb,“ napsala agentura Reuters s odvoláním na analytiky.

Například analytici Commerzbank uvedli ve své zprávě o minulém týdnu vtipné přirovnání: chování zlata se podobalo tsunami. Jeho ceny v první fázi ustupovaly, než se pak o to rychleji vrátily.

(rek)