
Bez viditelného důvodu začala cena zlata stoupat a blikání zelených čísel se zastavilo až na ceně 2 469,27 dolaru. Koho by nerozrušilo, že na investici do 31,1 gramu zlata vydělal za pouhých deset hodin přesně 1 069 korun.
Když následujícího dopoledne po otevření asijských trhů cena unce zlata klesla jen asi o tři dolary, než znovu začala nabírat na síle, a experti začali hledat důvod zlaté erupce. Robert Minter, ředitel investiční strategie ve skotské investiční společnosti Abrdn ale říká, že to nejlepší teprve přijde.
„Když se podíváte na poslední tři cykly poklesu vyšších úrokových sazeb Fedu (centrální banky USA, pozn. red.), tak vedly k tomu, že zlato po nich v roce 2000 zdražilo o 57 procent, v roce 2006 o 235 procent a na konci roku 2018 o 69 procent,“ řekl Minter portálu Kitco News.
S novými letošními rekordy vzrostla cena zlata o 19 procent, takže to vypadá jen jako začátek možností zlata, když začalo zdražovat dřív, než snížení sazeb vůbec odstartovalo.
PSALI JSME: První pololetí zbořilo všechny rekordy zlata v české měně
„Investice do zlatem krytých burzovně obchodovaných produktech začínají stoupat a naberou na síle až se Fed pustí do nového cyklu snižování sazeb,“ tvrdí Minter, který zároveň neočekává, že by centrální banky zastavily své nákupy zlata.
Poukázal na to, že centrální banky rozvíjejících se trhů drží pouze asi pět procent svých devizových rezerv ve zlatě, zatímco centrální banky vyspělých trhů přibližně 12 procent svých aktiv. U skutečně bohatých států je to ale přes 60 procent.
Shodou okolností vyšla tento roční zlatá prognóza finančního domu JP Morgan, která se s výhledem Abrdn absolutně shoduje. „Oživení zlata přišlo dřív, než se očekávalo… Uprostřed válek, sankcí a dedolarizace pozorujeme zvýšenou chuť nakupovat skutečná aktiva včetně zlata,“ uvedl ředitel pro strategii základních a drahých kovů Gregory Shearer.
PSALI JSME: Zlatý vlak má stále zelenou
„Stále si myslíme, že se přidá další pilíř podpory zlata – burzovní fondy, protože fondy peněžního trhu budou méně atraktivní. Cena zlata vyskočila výš, i když držby ve fondech klesaly, a obrat zde může být docela býčí, což povede k dalšímu trvalému růstu ceny,“ dodal analytik americké banky.
A co se týče centrálních bank, ty dle něj své plány nezmění, jen kvůli vysokým cenám změní kadenci nákupů zlata. Podle JP Morgan Research by se tak měla cena zlata do konce letošního roku vyšplhat na 2 500 dolarů za unci.
Tato predikce předpokládá snížení úrokových sazeb Fedu v listopadu, což vytlačí cenu zlata na nová nominální maxima. Tento trend má v nadcházejících čtvrtletích pokračovat. „V půli příštího roku na 2 570 dolarů a na konci roku na 2 600 dolarů za unci, přičemž rizikem je spíš dřívější prolomení této prognózy,“ uzavřel Shearer.
PSALI JSME: Zájem o zlaté akcie v Evropě stoupl, ale není jisté, zda je to trend
(rek)