Zlato (oz) / USD
1 517,16
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
35 614,43
0,00 %
EUR / USD
1,10
0,00 %
USD / CZK
23,47
0,00 %
Zlato
Zlato jako ověřená jistota

Pro českého klienta nemá valný smysl zabývat se aktuálními výkyvy ceny zlata, které mají na mušce zejména rychloobrátkoví spekulanti, či chcete-li – investoři. Ochrana majetku uloženého do zlata v dlouhodobém až generačním horizontu například padesáti let je podle ředitele společnosti Zlato a. s. Davida Maráška ověřená. Zlato od roku 1971 podle jeho slov posilovalo v průměru o 9,2 procenta ročně.

Zlato je ověřené, když je inflace příliš vysoká i když ekonomický růst oslabuje. Foto: iStock

V horizontu našeho tisíciletí se cena zlata zdvojnásobila. „Hodnota zlata v českých korunách stále roste. V roce 2005 zaplatil Čech za 100 gramů zlata 47 tisíc korun, o deset let později to bylo 93 tisíc a dnes je to již kolem 110 tisíc korun,“ vypočítává Marášek.

Zlato si uchovává svoji hodnotu mimo jiné proto, že si ho centrální bankéři nemohou podle libosti natisknout, jak to činí s papírovými penězi. Proto je možné zlato kdekoli na světě ihned směnit za jakoukoliv měnu. „V současnosti, v době záporných úrokových sazeb a neustálého pohybu měn, je to jeden z mála bezpečných přístavů pro uchování hodnoty,“ dodává ředitel Marášek.

Dalio doporučuje zlato

„Když nevlastníte alespoň nějaké zlato, tak neznáte dějiny nebo nerozumíte ekonomice,“ prohlásil před čtyřmi lety legendární investor a správce největšího hedgeového fondu na světě Bridgewater Associates Ray Dalio. Společnost Zlato a. s. si jeho výrok oblíbila a připomíná ho ve svých propagačních materiálech. To lze ocenit, protože Ray Dalio i během prvního čtvrtletí letošního roku zvýšil své sázky na zlato.

„Dalio zvýšil svůj podíl v amerických fondech zlatých akcií SPDR Gold a iShares Gold Trust. V prvně uvedené firmě zvýšila Bridgewater Associates své podíly z 3,91 milionu akcií na 4,03 milionu. V konkurenčním fondu iShares Gold Trust také zvýšila své podíly z 11,3 milionu na 11,6 milionu akcií,“ napsal server Market Realist ve čtvrtek. Na konci prvního čtvrtletí tak investice do zlata tvořily 3,01 % v SPDR a 0,88 % akcií fondu iShares.

Bridgewater Associates si udržela svou angažovanost i v sektoru těžby drahých kovů. Nakoupila totiž akcie společností Barrick Gold, Newmont Mining, Kinross Gold a dalších pěti významných světových těžařů zlata.

Nikdy není pozdě

Společnost Bridgewater Associates neměla žádné významné pozice ve zlatých burzovních fondech až do druhého čtvrtletí 2017. Ke konci třetího čtvrtletí roku 2017 cenné papíry SPDR už tvořily 3,18 % portfolia fondu.

„Dalio má rád zlato kvůli diverzifikaci a zajišťovacím vlastnostem,“ konstatuje Market Realist a připomíná jeho již mnohokrát citovaný výrok: „Pokud nemáte 5–10 % svého majetku ve zlatě jako zajištění, měli byste se nad tím zamyslet. Nedopusťte, aby vám excelentní analýzy kazily tradiční předsudky.“

Dalio doporučuje zlato nejen pro účely diverzifikace, ale i jako zajištění proti inflaci. „Zlato má tendenci dobře fungovat, když je inflace příliš vysoká nebo když oslabuje ekonomický růst,“ dodává server.

(rek)