Zlato (oz) / USD
1 836,36
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
40 798,96
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,22
0,00 %
Zlato
Zlato jako mocný blesk

Zlato dokáže překonat bdělou stráž a rozrazit zdi líp než mocný blesk, napsal ve starověku Quintus Horatius Flaccus. V podobném duchu lze chápat i výrok, že pokud během vlády prezidenta Donalda Trumpa zaznamenalo zlato za čtyři roky 50% zisk, není důvod, proč by ho nemohlo zopakovat pod dalším prezidentem.

Zlato dokáže překonat bdělou stráž a rozrazit zdi líp než mocný blesk, napsal ve starověku Quintus Horatius Flaccus. Foto: iStock

„Proč by se během příští prezidentské administrativy nemohla cena zlata zvýšit o dalších 50 % nebo možná i o víc,“ prohlašuje komoditní analytik agentury Bloomberg Mike McGlone. Po volbách se podle něj cena 2000 dolarů za unci změní z brzdy na plynový pedál. „Na zlato se dívám podobně jako v roce 2001, kdy začal býčí trh. A zlato v současné době býčí trh obnovuje.“

Největší zisky si má zlato připsat, pokud demokraté 3. listopadu nastoupí do Bílého domu. „Myslím si, že vítězství demokratů by mělo být dobré pro zlato. Měli bychom získat slušný fiskální stimul a je velká šance, že centrální banka koupí většinu tohoto fiskálního stimulu, což znamená další tištění peněz. A oboje je pro zlato velmi dobré a pro dolar potenciálně špatné,“ řekl pro Kitco News.

„Trh byl posledními volbami opravdu šokován, protože průzkumy veřejného mínění neočekávaly, že Trump zvítězí,“ uvedl McGlone. „Tentokrát se však situace velmi liší, protože demokratický kandidát Joe Biden je už v půli cesty oproti kontroverzní kandidátce z roku 2016 Hillary Clintonové, která by byla „první prezidentkou v historii USA a první bývalou první dámou v této pozici.“

„Jdeme z jednoho extrému do druhého. Jako když se houpá kyvadlo. Pro zlato však budou volby tak či onak výhodné, protože všechny klíčové faktory zůstanou i po třech měsících cenové konsolidace velmi příznivé,“ dodává McGlone. 

„Také technická pozice zlata vypadá mnohem líp a v zásadě stále velmi vzestupně. Nejdůležitějšími faktory jsou celosvětové růsty zadlužení k HDP, tisk peněz, potenciální kulminace amerického dolaru a prohloubení volatility akciových trhů. Nevím, co by mohlo srazit zlato dolů na delší dobu.“

Zlato má být klidnější než akcie

Kritickým faktorem, který pomůže zlatu posunout se na nová rekordní maxima, má být propad amerického dolaru po volbách. „Volby by mohly být katalyzátorem oslabení dolaru, protože čím víc budeme demokratičtí, tím pravděpodobněji uvidíme daně z kapitálových výnosů, zvýšenou regulaci a věci, které obracejí to, co v poslední době podporovalo akciový trh,“ vysvětluje McGlone.

Jakmile začne americký dolar oslabovat, má zlato vyšplhat nahoru a americký akciový trh vstoupit do období slabé výkonnosti. „Dosavadním klíčovým faktorem růstu akciového trhu byla síla amerického dolaru,“ dodává McGlone. 

„Máme spoustu náznaků, že na akciovém trhu budou problémy. Typicky, když zvýšíte daně v recesi, není to dobrá kombinace pro ekonomiku a akciový trh … býčí trh zlata má momentálně pevnější základy než býčí trh akcií,“ uzavirá své úvahy komoditní expert.

Jak vidno, Horátiův zlatý blesk nemá udeřit z čistého nebe.

(rek)