Zlato (oz) / USD
1 828,19
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 188,61
0,00 %
EUR / USD
1,19
0,00 %
USD / CZK
21,44
0,00 %
Zlato
Zlato jako akcie: méně jistoty větší výnosy

Zlato se nyní stále častěji obchoduje s akciemi než proti akciím. To naznačuje, že v současném prostředí je zlato méně zajištěním a spíš nahrazuje úrokové sazby, tvrdí studie globální investiční korporace a největšího správce fondů na světě BlackRock, která spravuje 7,4 bilionů dolarů. A to během pandemie si vystrašení investoři jeden bilion vybrali.

Zlato meziročně vykazuje vůči americkým akciím vzestup o zhruba 0,3 %. Foto: Shutterstock

„I když je žlutý kov výrazně mimo své letní maximum, téměř drží krok s akciemi a za poslední tři měsíce získalo 5,9 %. Tento výkon byl mnohem lepší než u jiných zajišťovacích nástrojů, zejména amerických vládních dluhopisů. Třeba nejoblíbenější desetiletý vynesl jen 0,1 %,“ uvádí studie. I mezi měnami nejpopulárnější japonský jen vynesl pouze 2,2 %.

Do roku 2020 mělo zlato mírně negativní korelaci s akciemi, tj. mělo tendenci růst, když akcie klesaly. Od začátku roku zlato nejen prokázalo tendenci růstu společně akciemi, ale tato tendence se v posledních měsících velmi zvýraznila. Zlato meziročně vykazuje vůči americkým akciím vzestup o zhruba 0,3 %, což znamená, že u každého procentního bodu růstu akcií má zisk zlata tendenci růst zhruba o 0,3 %.

Tento posun v korelacích není u zlata neobvyklý. V různých ekonomických prostředích se zlato může chovat velmi odlišně. Jedním z vysvětlení nedávné změny je, že zlato i akcie stále více reagují na společný faktor, a to na politiku americké centrální banky.

Výnosnosti aktiv ve třetím čtvrtletí dominovala mezi komoditami měď a mezi akciemi americké techologické firmy s výnosem 11 %. Na opačném konci žebříčku BlackRocku jsou ovšem také akcie, ale britské. Index stovky největších britských firem zaznamenal ztrátu 4 %. Zlato se co do výkonnosti drží mezi indexy, komoditami a měnami v bezpečném závětří uprostřed pelotonu.

(rek)