Zlato (oz) / USD
1 729,13
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 225,83
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
25,00
0,00 %
Zlato
Zlato na dvouměsíčním maximu

Americký burzovní index pěti set nejvýznamnějších firem S&P 500 zaznamenal nejhorší květnový výsledek za sedm let a druhý nejhorší od šedesátých let, kdy klesl o 6,6 %.

Cena zlata v pondělí vzrostla na nejvyšší hodnotu za víc než dva měsíce. Foto: iStock

„Je zřejmé, že existuje potenciál pro další pokles,“ varoval Steve Chiavarone, manažer Federated Investors v rozhovoru pro Bloomberg. „Aby se trhy opravdu vzpamatovaly, potřebují nyní pozitivní zprávy z Číny, Mexika a politiky obecně.  I Fed bude pravděpodobně také muset něco udělat. Je toho potřeba strašně moc.“

„Jak se obchodní rozkol mezi USA a Čínou dál prohloubil a jak Donald Trump začal vyhrožovat vyššími cly na mexické zboží, zaznamenal celosvětový obchod v květnu propad ve výši čtyř bilionů dolarů,“ uvedl indický server Economic Times. Vztahy mezi USA a Čínou se zhoršily i na politické úrovni, když se obě země zatím slovně střetly kvůli sporům o Tchaj-wan a Jihočínské moře.

„Seznam květnových obětí je dlouhý. S výjimkou realit došlo u všech ostatních firem zařazených do S&P 500 k poklesu,“ dodávají Economic Times.

Zlatý skok

Cena zlata proto v pondělí vzrostla na nejvyšší hodnotu za víc než dva měsíce. Zlato s okamžitou platbou se už dotklo ceny 1318 dolarů za unci, opce na nákup zlata za dva měsíce (futures) v USA stouply dokonce na 1 319,50 dolaru za unci. A to zřejmě není poslední slovo.

„Pro obchodníky se zlato opět stalo bezpečným útočištěm, což je pro tento kov povzbudivé,“ řekl generální ředitel londýnské společnosti Sharps Pixley Ross Norman.

„Zlato se minulý týden stalo bezpečným azylem, proto po eskalaci obchodní války notně zdražilo, což bylo něco jako červená na semoforu pro globální růst,“ řekl televizi CNBC analytik trhu americké brokerské firmy OANDA Edward Moya.

„Americké akciové futures, asijské akciové trhy a ceny ropy v pondělí klesly na víceměsíční minima, když se investoři obrátili na vládní dluhopisy, japonský jen, švýcarský frank a zlato. Chmurné vyhlídky přiměly obchodníky, aby zvýšili sázky na to, že americká centrální banka sníží své úrokové sazby spíš dříve než později,“ konstatoval Norman pro web Kitco.

Ještě není konec

Cena zlata, jež několik týdnů oscilovala v rozmezí 20 dolarů, překonala kritickou hranici 1300 dolarů za unci, což se od dubna nestalo. Hedgeové fondy a finanční manažeři zvýšili své čisté dlouhé pozice (sázka na růst ceny – pozn. red.) u zlata na americké obchodní burze už v posledním týdnu května. Holding SPDR Gold Trust, největší světově obchodovaný fond na burze cenných papírů, navýšil investice do zlata na 743,21 tuny.

„Zlato může narazit na odpor na 1315 dolarech za unci, ale to by bylo jen přerušení růstu, který by mohl pokračovat až k rozmezí 1321–1330 dolarů,“ uvedl analytik agentury Reuters Wang Tao.

(rek)