Zlato (oz) / USD
1 954,41
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 258,09
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,13
0,00 %
Zlato
Zlato a dolar v tandemu

K bezpečným aktivům, jako jsou japonský jen, švýcarský frank nebo zlato se nyní podle Yahoo Finance přiřadil i americký dolar. Ten spolu se zlatem zahájil rok 2020 růstem. Spekulanti se totiž dál plaví ve vysoce riskantních vodách navzdory zmírňování obchodního napětí a ústupu obav z recese.

Dolar se dál vázal na zlato a pohyboval se blízko téměř dvouměsíčního maxima. Foto: iStock

„Hlavní centrální banky pumpují peníze do ekonomiky tištěním nových peněz a snižují úrokové sazby, aby stimulovaly ekonomiku, a tím zvyšovaly poptávku po rizikovějších aktivech. Tvrdá aktiva, jako je zlato, proto dál zůstávají v zorném poli investorů, protože o špatných základech ekonomiky vědí,“ vysvětluje komentář Yahoo.

V současné době zvyšují výhled pro zlato také obavy, že se koronavirus může rozšířit do více zemí. Silný dolar zlato obvykle oslabuje. Od začátku roku ale společně posilují. „Takový soulad je neobvyklý, ale občas během zvýšených geopolitických a ekonomických rizik nastane,“ doplňuje Yahoo.

„Dolar se dál vázal na zlato a pohyboval se blízko téměř dvouměsíčního maxima,“ potvrdila také agentura Reuters.

Co bude dál?

V úterý se cesty dolaru a zlata na okamžik rozešly, protože spekulanti vybírali zisky z vysoké ceny zlata a dolar posílil, i když obavy z koronaviru zlato podpořily. Po maximálním zisku 1588 dolarů za unci zlato o 0,2 % kleslo na 1578 dolarů.

„Zlato bylo v posledních několika sezeních pozitivní a nyní jsme svědky vybírání zisků,“ řekl Jigar Trivedi, analytik Anand Rathi Shares and Stock Brokers z Bombaje. „Nejistoty a obavy z globálního poklesu kvůli koronavirům neustupují.“

„Zlato by mohlo dosáhnout na 1600 dolarů, ale bude to spíš v rozmezí 1570–1590 dolarů, protože potřebujeme víc informací. Kolem viru je mnoho proměnných a neznámých,“ řekl agentuře John Sharma, ekonom National Australia Bank

„Řada obchodníků na čínský Nový rok (27. ledna) nepracovala. Zlato se snaží zisky z pondělí upevnit přidržením ceny na 1580 dolarech,“ sdělili Reuters analytici švýcarské rafinerie vzácných kovů a dodavatelé naší akciové společnosti Zlato MKS PAMP.

(rek)