Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Zlato z doby bronzové našel v autě

Jeden z nejstarších a nejvzácnějších kusů zlata, který se kdy objevil v Británii, byl nalezen v krabičce náhradních dílů k hodinkám. Krabička ležela v kufru auta, které bylo v roce 2016 koupeno v autobazaru na jihu Oxfordshire.

Neuvěřitelně vzácný pásek zlata by mohl pocházet z rané doby bronzové. Ilustrační foto: iStock

Neuvěřitelně vzácný pásek zlata, o kterém se předpokládá, že pochází z rané doby bronzové a datuje se mezi 2500 a 2000 př. n. l., by mohl podle zjištění deníku Daily Mail mít tržní hodnotu až 2800 dolarů. Odborníci říkají, že zlatý plíšek mohl kdysi zdobit rukojeť meče nebo mohl být součástí extravagantního náhrdelníku.

Anni Byardová, mluvčí Oxfordshire County Councilu uvedla, že existuje jen málo podobných nálezů. „Jsou neuvěřitelně vzácné, ač si nejsme zcela jisti, na co byly používány. Pochází z období, kdy se začaly razit první britské zlaté mince,“ řekla.

Navzdory tomu, že jde o tisíce let, byl poklad v relativně dobrém stavu. Plíšek zlata nyní rozlomený do dvou kusů zakoupil i s autem John Workman v Berinsfieldu. Jakmile krabičku otevřel, spatřil neobvyklý kousek čehosi, a tak to ukázal přátelům, kteří se zajímají o detekci kovů. Ti mu poradili, aby kontaktoval Britské muzeum, kde pak odhalili pradávný původ zlatých plíšků.

Ian Richardson, muzejní registrátor, vysvětlil, že vzácný nález se zachoval díky kvalitnímu materiálu. „Některé nálezy zlata jsou ve skvělém stavu i po tisících let, protože zlato je velmi stabilním prvkem a nepoškozuje se jako stříbro.“

Nálezné určí soud

O tom, komu bude nález patřit, případně jaké odstupné obdrží nálezce, bude rozhodovat soud. Ten určí i současnou tržní hodnotu zlata. Oxfordshire Museum již nabídlo vyplatit nálezci určenou cenu, ač zatím není jasné, kolik to bude.

„Nevíme, kdy a kde se to našlo, mohlo to být před dvěma nebo před padesáti lety. Někdo to prostě nenahlásil,“ konstatovala Byardová. „Podobný zlatý pásek se našel u Winchestru v roce 2000 a byl oceněn na 2000 liber.“

V Anglii, Walesu a Severním Irsku mají všichni hledači zlatých a stříbrných předmětů a mincí u nálezů starších 300 let podle zákona o pokladech povinnost hlásit nalezené předměty. Nálezy musí být okresnímu koronerovi oznámeny do 14 dnů od nálezu nebo od zjištění, že může jít o poklad.

„Z prodejny Berinsfield Car Boot Sale tak pochází už druhý předmět historického významu. V roce 2011 se tam objevila zlatá fólie ve tvaru mince se závěsným očkem,“ píše bez dalších podrobností Daily Mail.

(rek)