Zlato (oz) / USD
1 853,88
0,42 %
Zlato (oz) / CZK
42 982,69
0,26 %
EUR / USD
1,16
0,11 %
USD / CZK
23,19
0,16 %
Zlato
Zlato dělá svou práci

Propad ceny zlata na začátku něčeho, co bychom mohli nazvat rannou fází hospodářské krize, nebo počátkem delšího období nízkého hospodářského růstu, už tu jednou byl, a mnozí experti to připomínají. Zlato oslabilo, ale stejně nanicovatě se choval drahý kov i v počátečních fázích minulé finanční krize.

Pokud si myslíte, že jsme na prahu hospodářského poklesu, je vhodný čas na nákup zlata. Foto: iStock

„Zlato si během poslední finanční krize vedlo mimořádně dobře. V období 2008 až 2011 se jeho hodnota ztrojnásobila, zatímco akciové trhy se stále jen zotavovaly,“ připomněla ředitelka pro výzkum investičních společností finnCap Monica Tepesová. 

„V prostředí bezrizikových investic a extrémně nízkých úrokových sazeb může poptávka po zlatu dramaticky vzrůst… Pokud si myslíte, že jsme na prahu hospodářského poklesu, je vhodný čas na nákup zlata,“ dodala Tepesová v anketě webu City.A.M.  

Australská investiční banka Macquarie si také všimla, že faktory ovlivňující zlato nejprve způsobí pokles jeho ceny navzdory globální ekonomické nejistotě a nízkým úrokovým sazbám. Považuje to však za perfektní odrazový můstek k růstu ceny zlata.

„Naposledy došlo k tak dramatickému kolapsu inflačních očekávání během světové finanční krize v roce 2008. V tomto období zlato korigovalo o 30 procent,“ uvedla banka ve zprávě. „Při opakování roku 2008 by se zlato mělo stáhnout zpět pod 1200 dolarů za unci. Nic není nemožné, ale my to nevnímáme jako věrohodný scénář. “

Navzdory optimismu Macquarie, že pokles pod 1200 dolarů za unci je nepravděpodobný, banka uvádí, že pokles ceny ropy a strach spojeným s koronavirem, by mohl být katalyzátorem pro smysluplnou korekci ceny zlata, parafrázuje renomovaný časopis Forbes na svém webu.

Historie necelých pěti let

David Morgan z Money Metal Exchange, jež proměňuje dolary v drahý kov, nejde až tak hluboko do historie, vrací se o necelých pět let zpátky: „Zlato se ze dna v prosinci 2015 (okolo 1070 dolarů za unci, v českých korunách kolem 26 tisíc) nakonec vytáhlo na šestileté maximum na úrovni 1550 dolarů (36 tisíc korun) za unci v roce 2019. Na americkém trhu se dostalo až na 1700 dolarů za unci (něco nad 39 tisíc korun dle tehdejšího kurzu). Takže zlato pracuje dobře.“ 

Analytik proto varuje před krátkodobým pohledem na vývoj ceny zlata. „Určitě půjde nahoru a zase dolů. V jeden pátek ztratilo 60 dolarů a příští pátek si je vzalo zpět. Jedná se o velmi těkavý trh, zejména pokud jde o zlaté akcie.“

„Takže zlato, myslím si, dělá celkem dobře svoji práci a signalizuje nám, že na zlaté trhy přišlo víc lidí, kteří hledali bezpečné útočiště, a zlato jim ho poskytlo,“ uzavírá Morgan téma zlata v rozhovoru pro FXStreet.

(rek)