Zlato (oz) / USD
2 052,07
0,67 %
Zlato (oz) / CZK
45 637,94
0,34 %
EUR / USD
1,18
0,50 %
USD / CZK
22,24
0,34 %
Zlato
Zlato čeká na špatné zprávy

Spekulativní zájem o zlato poklesl. Podle odborníka na trh Steve Dunna by investoři neměli drahý kov zcela ignorovat, i když rekordní akciové trhy na sebe stahují veškerou pozornost. Ředitel burzovních obchodů v Aberdeen Standard Investments uvedl, že ačkoli investoři si po letní bezprecedentní jízdě zlata berou nějaké zisky, stále existují strategické důvody mít zlato v portfoliu.

Investoři si po letní bezprecedentní jízdě zlata berou nějaké zisky, stále existují strategické důvody mít zlato v portfoliu. Foto: iStock

Dunn dodal, že vidí solidní základ pro ceny zlata mezi 1450 a 1500 dolary za unci po zbytek roku. „Peníze proudí zpět na akciové trhy, je to teď opravdu dobrý trh, ale nikdo ho nemá rád, protože investory nezbavuje obav a nutnosti ochránit jejich kapitál,“ řekl v rozhovoru pro Kitco News.

Dunn má pro svůj názor dobré důvody. Aberdeen Standard Investments ohlásila za minulý měsíc rekord v přílivu investic do produktů obchodovaných na burze, celkem 149 milionů dolarů. Do derivátů zlata z toho putovalo 95 milionů, což představuje téměř 64 procent všech investic.

„Ačkoli se zlato stále leskne nejvíc, zaznamenali jsme zájem o všechny drahé kovy, byť to vypadá, že se trh s nimi vyčerpal a nyní musíme čekat na nové informace.“ Ohledně zlata Dunn očekává, že by potřebovalo několik výrazně negativních ekonomických zpráv, které by vytlačily jeho cenu ze současných hodnot. 

Jednou z takových zpráv, které by investoři měli věnovat víc pozornosti, je americký rozpočet a hrozba zastavení financování vlády. Pro mnoho analytiků totiž míra zadlužení dosáhne kritických rozměrů.

„Dunnův komentář přichází v době, kdy se cena zlata snaží najít novou dynamiku po zhruba šestiprocentním poklesu od září. Trh se zlatem utrpěl kvůli zlepšujícímu se sentimentu rizik na trhu, který tlačí akciové trhy na nová rekordní maxima a také vylepšuje chabé výnosy dluhopisů,“ doplňuje Kitco News.

Dilema: Zlato versus pevný příjem

V posledních několika měsících se úroveň negativního výnosu na globálním trhu snížila z rekordních zhruba 19 bilionů dolarů na přibližně 12 bilionů dolarů. Dunn uvedl, že ačkoli záporný dluh již dosáhl vrcholu, stejně jeho výše silně podporuje zlato. „Ve světě, který se stále potýká s biliony dolarů negativního dluhu zůstává zlato přitažlivou alternativou fixního příjmu.“

„Nízké výnosy dluhopisů nutí stále víc investorů jít do větších rizik, a tak ve svých portfoliích budou potřebovat něco, co poskytne nějaké pojištění. Vyšší alokace zlata dělá některé opravdu zajímavé věci z hlediska perspektivy výkonu,“ uvedl Dunn.

Co se týče toho, kolik by měli mít investoři zlata, neexistuje podle Dunna dokonalá rovnice: „Jediné špatné číslo je nula. Kvůli dluhopisovému trhu a vyšším cenám akcií je stále těžší něco namítat proti držení zlata v portfoliu.“ 

(rek)