Zlato (oz) / USD
1 734,70
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
37 607,65
0,00 %
EUR / USD
1,21
0,00 %
USD / CZK
21,68
0,00 %
Zlato
Zlato by mohlo překvapit

Před něco víc než týdnem cena zlata prudce stoupla nad 1950 dolarů a londýnský obchod se zlatem Sharps Pixley spekuloval, že by mohla být na cestě zpátky ke 2000 dolarů a výš. Leč nestalo se. Úroveň 1950 dolarů za troyskou unci se opět ukázala být příliš velkým krokem pro různé síly, které se postavily proti postupu ceny zlata a jeho cena se rychle vrátila pod 1900 dolarů až na úroveň července loňského roku.

Před něco víc než týdnem cena zlata prudce stoupla nad 1950 dolarů a londýnský obchod se zlatem Sharps Pixley spekuloval, že by mohla být na cestě zpátky ke 2000 dolarů a výš. Foto: iStock

Je zajímavé, že se v prosinci zlato vzpamatovalo ze svého nízkého bodu z konce listopadu, který byl pod hranicí 1800 dolarů. Ale vzestup od konce roku 2020 nevydržel dlouho, jako by byl příliš příkrý, i když mnoho ochoty prodávat zlato nebylo. Vše ale má nějaký důvod.

„I když se dnes burzovní trhy s deriváty zlata (futures) snaží o potlačení ceny, bude mít zlato nakonec tendenci najít svou vlastní úroveň. Může docházet k určitému omezení růstu ze strany mocných hráčů, a pokud se skutečně zjistí, že šlo o manipulaci, může začít mírný růst ceny zlata. Zároveň se zažehnají konspirační teorie, že dolar je ze své podstaty slabou měnou. S tolika dalšími světovými měnami vázanými na dolar lze takový názor považovat celosvětově za nepřijatelný,“ spekuluje expert londýnského obchodníka s drahými kovy Lawrie Williams.

K obratu by mělo dojít v únoru

„Vzhledem k tomu, že USA jsou v současné době hlavním hnacím motorem cenové aktivity drahých kovů, bude v příštích několika měsících pravděpodobně záležet na tom, co se tam stane. Myslím si, že se zlato zotaví a prolomí se zpět přes 1950 dolarů a poté i 2000 dolarů, ať dřív, nebo později. Očekávám, že úrovně 1950 dolarů by mohlo být znovu dosaženo během příštího měsíce a 2000 dolarů možná v polovině roku. Může to přijít i dřív, pokud USA upadnou do anarchie zahájené nedávnou invazí do Kapitolu. To by se vší pravděpodobností zasáhlo dolarový index a americké akciové trhy, jež by vytlačily část investičního kapitálu do tradičních bezpečných rájů, včetně zlata,“ předpokládá Williams.

Pro nejbližší dny tedy mohou být rozhodující jakékoli vážné domácí nepokoje v USA, takže je třeba pečlivě sledovat, zda existují náznaky, že by se situace mohla vymknout z rukou. Pokud skutečně takové problémy nastanou, byť jen v několika státech, mohla by cena zlata podle britského odborníka získat velkou podporu.

(rek)