Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,27
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Zlato
Zlato bude za 2000 dolarů, říká šéf největšího fondu světa

Kolem nás bublá tolik konfliktů, že by lidé měli být připraveni na mnohem širší škálu potenciálně volatilnějších okolností, než na které jsme zvyklí. To je podle Grega Jensena důvod, proč by zlato mohlo zdražit až o třetinu na víc než 2000 dolarů za unci.

Podle Grega Jensena by zlato mohlo zdražit až o třetinu na víc než 2000 dolarů za unci. Foto: iStock

Jensen, investiční šéf giganta hedgeových fondů Bridgewater Associates, který dohlíží na aktiva za více než 160 miliard dolarů, řekl deníku Financial Times, že politické turbulence po celém světě spolu s rozšiřující se propastí mezi bohatými a chudými budou i nadále vytvářet riskantní investiční klima.

Američtí centrální bankéři podle Jensena umožní, aby se inflace na okamžik rozjela a pak „již nebude existovat snaha kterékoli z hlavních centrálních bank rozvinutého světa normalizovat úrokové sazby. A to je velký problém“.

Investorům radí, aby si pořídili zlato, které se v současné době obchoduje těsně nad 1551 dolaru za unci. To by měl být základní kámen jejich portfolií, protože „většina světa má akciové trhy už dlouho v docela extrémních situacích“. 

Jensen také řekl, že když centrální banky po celém světě popouštějí uzdu inflaci a když se americký rozpočet a obchodní deficity stále zvyšují, mohl by americký dolar nakonec ztratit svůj status světové rezervní měny.

„K tomu by mohlo dojít rychle, do deseti let,“ uvedl v rozhovoru. „Je to jedna z možností. Když se podíváte na geopolitický vývoj, kolik zahraničních subjektů opravdu chce vlastnit dolary? A co budou držet místo nich? Zlato na prvním místě.“

„Při posledním pohledu do počítače byl akciový index Dow Jones až trojnásobný, oba indexy S&P a technologický Nasdaq také nahoře. Přesto se růst ceny zlata nezastavil,“ cituje Jensenovy argumenty i ekonomický server Market Watch.

(rek)