Zlato (oz) / USD
1 835,12
0,10 %
Zlato (oz) / CZK
39 629,14
0,42 %
EUR / USD
1,21
0,39 %
USD / CZK
21,59
0,32 %
Zlato
Zlato asi levnější nebude

Zlato se už dva roky chová velmi předvídatelně. Po dvou krocích vpřed udělá krok vzad, jakmile se nadechne, podobný postup se opakuje. Málokdy se však vrací na startovní čáru. Není proto divné, když po vítězství demokratů v senátních volbách v Georgii cena zlata ve čtvrtek vzrostla na letošní maximum, Pak následoval pokles, protože trhy začaly zvažovat dopady vítězství demokratů v očekávání dalších stimulů.

Češi se nemají čeho bát. I kdyby dolar začal posilovat, silnější dolar by zlato pro držitele jiných měn zlevnil. Ale to zřejmě nehrozí. Foto: iStock

Wall Street také vzrušil růst výnosů amerických desetiletých dluhopisů, které opět od března vyskočily nad 1 %. Cena zlata se pak snížila až o 2,5 %. Leč další oslabování dolaru blízko k hranici 21 korun za dolar udělá zlevňování zlata brzy přítrž. Jak napsala agentura Reuters, inflační očekávání USA vzrostlo v obavě z dalších stimulů poté, co demokraté získali kontrolu nad Senátem.

Češi se však nemají čeho bát. I kdyby dolar začal posilovat, silnější dolar by zlato pro držitele jiných měn zlevnil. Ale to zřejmě nehrozí. Jeffrey Halley, hlavní analytik trhu ve společnosti OANDA, řekl Reuters: „Americké dluhopisové výnosy by se musely posunout o něco výš, aby vykolejily trh se slábnoucími dolary.“

Zveřejněné zápisy z prosincového zasedání Federálního rezervního systému USA však ukázaly, že strážci měny byli téměř jednomyslní ve svém rozhodnutí ponechat svůj program nákupu dluhopisů beze změny. Další bod pro zlato.

Zlato dál nad 1900 dolary

„Právě vidíme trochu korekce poté, co se ve středu zlato dostalo z celkového výprodeje, protože trhy zvažují ekonomický dopad dalších ekonomických stimulů,“ uvedl měnový stratég DailyFX Ilya Spivak. „Dolar bude po celý rok 2021 oslabovat, americké výnosy se mohou pohybovat o něco výš, ale nebudou utíkat nikam vysoko. V takovém prostředí by zlato mělo vzkvétat,“ přidal se Halley. 

„Mnoho investorů pohlíží na neprodukující vzácné kovy jako na zajištění proti inflaci a znehodnocování měny, k čemuž by podle jejich názoru mohlo dojít v důsledku velkých stimulačních opatření,“ píše dál Reuters.

Obavy z dalšího vývoje poté, co stoupenci prezidenta Donalda Trumpa zaútočili na americký Kapitol ve snaze zvrátit jeho volební porážku, stouply podle agentury jen na krátko.

Ale zpět k titulku. Zatímco 28. listopadu se v Česku dala unce zlata sehnat i za 41 249 kornn, dnes i přes dočasný pokles ceny ji už nelze sehnat pod 44 100 korun, pokud je řeč o čtvrtku. 

(rek)