Zlato (oz) / USD
1 285,91
0,09 %
Zlato (oz) / CZK
29 674,09
0,21 %
EUR / USD
1,12
0,11 %
USD / CZK
23,08
0,12 %
Zlato
Zlatem proti inflaci

Bankovní dům JPMorgan Chase upozornil investory, aby nepodceňovali dlouhodobá inflační rizika a nepřehlíželi zlato jako pojistku proti inflaci. Ve zprávě zveřejněné minulý týden uvedl analytik JPMorgan John Normand, že cenné papíry chráněné proti inflaci a zlato zůstávají v prostředí stoupající inflace nejodolnější zárukou.

Zlato je atraktivním přínosem, protože vyšší inflace se váže na reálné americké úrokové sazby, což podkopává americký dolar. Foto: iStock

Varování přichází v momentě, kdy si většina investorů přestala hlídat rostoucí rizika ekonomického zpomalení, nebo dokonce recese. „I přes nejistotu ohledně růstu americké ekonomiky je riziko inflace v USA do roku 2020 vzhledem k novým pokusům Fedu (centrální banky) o stimulování inflace stále vysoké,“ uvedl Normand.

Dodal ale, že zlato je atraktivním přínosem, protože vyšší inflace se váže na reálné americké úrokové sazby, což podkopává americký dolar. „Fed záměrně snižuje reálné výnosy úrokových sazeb, aby podnítil ekonomiku, čímž oslabuje dolar také vůči alternativním rezervním měnám, včetně zlata.“

Přestože rizika inflačního přestřelení zůstávají relativně nízká, jsou stále mezi pěti nejvýznamnějšími riziky uváděnými našimi klienty,“ dodal Normand. Zmínil také, že Fed dál usiluje o mírné překračování dvouprocentního inflačního cíle, aby uvedený inflační cíl pojistil.

„Do lednového zasedání Fedu se většina lidí domnívala, že překračování inflačního očekávání je spíše okrajovým rizikem. Nyní se ukázalo, že je to politický cíl,“ domnívá se analytik JPMorgan.

(rek)