Zlato (oz) / USD
1 246,21
0,20 %
Zlato (oz) / CZK
28 248,17
0,42 %
EUR / USD
1,14
0,20 %
USD / CZK
22,67
0,22 %
Zlato
Zlaté Vánoce

Zlato o Vánocích investorům překvapivě štědře nadělovalo. A hned po svátcích ve své odvázané náladě pokračovalo, když už osmý den v řadě jeho cena stoupala. Oslabení dolaru podle agentury Reuters povzbudilo některé investory k nákupu tohoto kovu, byť zejména v papírové podobě. Ta však globálně cenu zlata určuje.

Zlato o Vánocích investorům překvapivě štědře nadělovalo. Foto: iStock

Papírové zlato, deriváty v podobě zlatých futures (spekulativní objednávky na nákup zlata v únoru) vytáhly na newyorské burze Comex cenu zlata nad 1290 dolarů za troyskou unci. V závěsu i spotové zlato (s okamžitou platbou) podražilo na 1287 dolarů.

„Nedostatek likvidity a slabost amerického dolaru sebou nesou větší zájem o drahé kovy obecně,“ míní vedoucí obchodování společnosti MKS ve Švýcarsku Afshin Nabavi. „Ale ne všichni byli o svátcích v práci,“ dodal.

A zase ten dolar

Dolar proti euru po svátcích ztratil, přičemž euro nic nezískalo. „Obchodníci uvedli, že na podporu růstu eura je jen málo pozitivních zpráv. Někteří investoři se přiklánějí k možnému posílení jednotné evropské měny i po Novém roce a euro by tak po hvězdném roce 2017 ve svém vzestupu mělo pokračovat. Letošek byl pro euro vůči dolaru nejlepším rokem od roku 2003,“ konstatovala agentura Reuters.

Navzdory poměrně statickému čtvrtému čtvrtletí zlato v letošním roce zhodnotilo o 10 procent, a je na cestě ke svému největšímu meziročnímu růstu od roku 2010. Slabost dolaru, geopolitické obavy soustředěné na Severní Koreu a ustupující očekávání, že úrokové sazby v USA půjdou rychle nahoru, jsou podle Reuters hlavními důvody.

Výpočty a odhady

„Můžeme však otestovat i vody kolem 1300 dolarů. Zdá se, že část zájmu o fyzické zlato přichází z Číny, protože se blížíme k lunárnímu (únorovému) novému roku. Nepřekvapí mne, bude-li tento trend pokračovat,“ řekl Nabavi.

Podle obchodníků si cena zlata vytváří nové vyšší dno. „Stodenní klouzavý průměr ceny zlata je 1286 dolarů. Takže v nejbližší budoucnosti se cena zlata bude kolem této úrovně pohybovat,“ odhaduje Amit Kumar Gupta, šéf oddělení správy portfolia společnosti Adroit Financial Services. Čistě z matematického hlediska by podle něj mohla cena zlata oscilovat mezi 1282 a 1357 dolary za unci.

(rek)