Zlato (oz) / USD
2 035,66
1,81 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlaté šílenství se zklidnilo

Jestliže jsme se o víkendu dohadovali o desetinkách dolaru, zda padla či nepadla rekordní cena zlata, pondělí udělalo všem spekulacím přítrž. Nový cenový rekord prudce vyskočil na nevídaných a zároveň i neočekávaných 2 148,78 dolaru za troyskou unci, než se obchody se zlatem zchladily na hodnoty pod 2 070 dolarů za unci.

Analytici se vzácně shodují, že hlavním důvodem pro růst ceny zlata je však páteční projev šéfa amerického Fedu Jerome Powella. Ilustrační foto: Fed

„Nikdo nemůže předpovědět, co bude se zlatem dál,“ láteřil v pondělí nad ránem Anil Dhanak, výkonný ředitel dubajského obchodníka se zlatem Kanz Jewels, který z nejnovějšího nárůstu ceny utrpěl šok. „Cena zlata je úplně mimo kontrolu,“ citují ho Gulf News. Nové prognózy pro příští rok už se nebojí uvažovat o ceně 2 400 dolarů za unci a ty nejodvážnější i o 2 700 dolarech za unci.

„Širší obrázek o dlouhodobém trendu zlata se točí kolem toho, zda dokáže udržet dostatečnou nákupní dynamiku k dosažení 100% projekce 1 160,17 až 2 704,84, čímž překročí hranici 2 500,“ píše ActionForex. „Potenciál k dosažení tohoto možného cíle v příštím roce je podmíněn globálním uvolněním měnové politiky a tím, zda geopolitické napětí přetrvá nebo bude dál eskalovat.“

Experti Bank of America se domnívají, že jakmile americká centrální banka (Fed) oznámí definitivní konec cyklu zvyšování úrokových sazeb, měli by na trh přijít noví kupci. „Zlato by mohlo v roce 2024 skončit na 2 400 dolarech za unci,“ napsali.

„Očekávaný pokles jak dolaru, tak úrokových sazeb, jsou klíčovými hnacími silami zlata,” sdělil portálu CNBC vedoucí tržní strategie singapurské United Overseas Bank Heng Koon How. Odhaduje, stejně jako Nicky Shiels, vedoucí analytik švýcarské rafinerie MKS PAMP, že cena zlata by do konce roku 2024 mohla dosáhnout až na 2 200 dolarů.

PSALI JSME: Cena zlata přechodně vystoupila na rekord, přesáhla 2 100 dolarů za troyskou unci

Bart Melek, vedoucí komoditních strategií v kanadské TD Securities očekává, že průměrná cena zlata bude ve druhém čtvrtletí příštího roku 2 100 dolarů, přičemž silné nákupy centrálních bank budou působit jako klíčový katalyzátor růstu cen.

Podle Světové rady pro zlato hodlá 24 procent všech centrálních bank v příštích 12 měsících navýšit své zlaté rezervy, protože jsou stále pesimističtější ohledně amerického dolaru jako rezervního aktiva.

Krátkodobě zlaté šílenství podle Investing.com podpořil také útok na americkou válečnou loď a obchodní plavidla v Rudém moři a obnovení bojů mezi Izraelem a Hamásem. Analytici se vzácně shodují, že tím hlavním důvodem je však páteční projev šéfa Fedu Jerome Powella.

Trhy si vydedukovaly, že by se úrokové sazby již zvyšovat nemusely, ba možná by se od března mohly i snižovat. „Věříme, že hlavní faktory, které posílí zlato v roce 2024, bude snížení úrokových sazeb Fedu, slabší americký dolar a vysoká úroveň geopolitického napětí,“ uvedla ratingová agentura Fitch Solutions.

PSALI JSME: Lichtenštejnská prognóza: V roce 2030 bude zlato stát přes 4 800 dolarů

(rek)

Další z kategorie Zlato