Zlato (oz) / USD
1 475,71
0,40 %
Zlato (oz) / CZK
33 838,46
0,35 %
EUR / USD
1,11
0,11 %
USD / CZK
22,93
0,05 %
Zlato
Zlaté signály

Cena zlata ve středu opět stoupla. Hlavním důvodem má být přetrvávající nejistota ve vývoji čínsko-amerických obchodních vztahů. Podle serveru Investing.com nejistota i nadále poskytuje podporu pro zlato. A má-li cena zlata signalizovat nějaké potíže v ekonomice, zcela jistě se něco děje. Nebo si to trhy alespoň myslí.

má-li cena zlata signalizovat nějaké potíže v ekonomice, zcela jistě se něco děje. Nebo si to trhy alespoň myslí. Foto: iStock

Americký prezident Donald Trump v úterý uvedl, že pokud nebude schopen dosáhnout pokroku v obchodních jednáních s čínským prezidentem na summitu G20 koncem měsíce, zvýší cla na čínský dovoz. Čínská strana ale odmítla potvrdit, zda se čínský vůdce s Trumpem na summitu vůbec setká.

Trump také prohlásil, že obchodní dohodu s Čínou nepodepíše, pokud se Peking nevrátí k podmínkám dohodnutým na začátku roku. Naznačil tím, že ho již nekonečné kličkování Pekingu přestává bavit.

Trump zaměřil svou kritiku i na centrální banku USA (Fed). Na Twitteru napsal, že úroková sazba Fedu je příliš vysoká, a zpřísňování měnové politiky směšné. „Nemají o tom ponětí!“ uvedl doslova. V jiném tweetu se pak pozastavil nad tím, že USA mají nízkou inflaci a považuje se to za „úžasnou záležitost“.

Trhy nyní vyčkávají na zasedání měnové komise Fedu 18. června. Všeobecně se očekává, že centrální banka ponechá v příštím týdnu úrokové sazby beze změny. V delším výhledu se spekuluje o snížení sazby do konce letošního roku.

Guvernér Fedu Jerome Powell již dříve prohlásil, že banka  „bude jednat podle potřeby“, aby ochránila ekonomiku před dopady globálního obchodního konfliktu.

Očekávání, že Fed bude muset snížit úrokové sazby, posílilo také vydání slabších než očekávaných dat americké ekonomiky v minulém týdnu, uzavírá svou analýzu Investing.com.

(rek)