Zlato (oz) / USD
1 279,18
0,26 %
Zlato (oz) / CZK
28 982,71
0,06 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,66
0,32 %
Zlato
Zlaté sankce na Venezuelu

Americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton minulý týden oznámil, že prezident Donald Trump podepsal novou sankci, která zakazuje americkým firmám a jednotlivcům nakupovat venezuelské zlato. Bolton vysvětlil, že rozhodnutí bylo učiněno, protože podle názoru Bílého domu režim Nicoláse Madura rabuje bohatství své země, aby uspokojil korupční touhy své a dalších soudruhů.

venezuelský prezident Nicolás Maduro v tamní televizi, že sankce jsou „bláznivé“ a „schizofrenní“. Dodal rovněž, že jeho země si před americkým imperialismem neklekne. Foto: Wikipedie

Trumpův dekret také Američanům zakazuje obchodovat s jakýmkoliv jiným sektorem, který vládní orgány považují za relevantní. Bolton dále řekl, že vláda Donalda Trumpa je odhodlána bojovat s diktátory, kteří provádějí zvěrstva v zemích, jako jsou Venezuela, Kuba nebo Nikaragua.

V reakci na tato obvinění prohlásil venezuelský prezident Nicolás Maduro v tamní televizi, že sankce jsou „bláznivé“ a „schizofrenní“. Dodal rovněž, že jeho země si před americkým imperialismem neklekne. Současně oznámil, že jeho vláda pracuje na certifikaci 32 zlatých polí, které Venezuele pomohou stát se zemí s druhými největšími zlatými rezervami na světě.

Masivní těžařský projekt má být financován jak veřejným, tak soukromým sektorem a očekává se, že v roce 2019 vytvoří hodnotu ve výši pěti miliard dolarů. Jako reference tomuto záměru má sloužit skutečnost, že Venezuela už v prvních devíti měsících roku 2018 prodala Turecku 23,62 tuny zlata za přibližně 900 milionů dolarů, o čemž náš web již informoval.

Maduro také řekl, že jeho vláda vybuduje 54 zařízení na zpracování zlata. První z nich, které je již v provozu, se jmenuje Sarrapia a nachází se v jihovýchodním státě Bolívar. Je schopno zpracovat 45 kilogramů zlata ročně. Očekává se, že do července 2019 dosáhne kapacity 90 kilogramů zlata, uvedl server mining.com.

(rek)