Zlato (oz) / USD
1 729,13
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 225,83
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
25,00
0,00 %
Zlato
Zlaté finále ke konci roku

Stále více firem se přiklání k názoru, že letošní rok bude pro zlato úspěšný a jeho cena se do konce roku vyšplhá na 1400 dolarů za unci. Naposledy to ve své prognóze uvedla významná singapurská finanční společnost INTL FCStone.

Bude letošní rok pro zlato úspěšný a vyšplhá se cena na 1400 dolarů za unci? Foto: Pixabay

„Zlato je připraveno k tomu, že se v průběhu letošního roku jeho cena zvedne, a to díky méně agresivnímu postoji Federálního rezervního systému (centrální banka USA) k úrokovým sazbám a přetrvávajícím globálním nejistotám,“ píše ve své zprávě Martin Huxley, globální šéf sekce drahých kovů INTL FCStone.

Televize CNBC k tomu připomíná, že centrální banky nakupují zlato jako součást širší diverzifikace měnových rezerv na úrovních, které nebyly zaznamenány 50 let.

„Obavy z globální ekonomiky a geopolitických otázek, včetně obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, přispěly k nejistotě, která často přináší prospěch zlatu nebo aktivům, která mají tendenci udržet, či dokonce zvýšit hodnotu i během turbulencí na trhu.“

Ke konci roku až 1400 dolarů?

Podle INTL FCStone uvízly ceny zlata do značné míry v rozmezí od 1217 do 1330 dolarů, ale to se může změnit. „Očekáváme, že zlato bude i v následujících měsících pokračovat v tomto rozsahu,“ řekl Huxley CNBC. „V průběhu druhé poloviny roku však očekáváme, že bude jeho cena vyšší a že by mohla potenciálně ke konci roku testovat 1400 dolarů,“ dodal.

Huxley rovněž řekl, že signály Federálního rezervního systému, že v letošním roce nedojde k žádnému zvýšení úrokových sazeb, pomohly zvýšit výhled na cenu zlata a dalších kovů.

Huxley není ve svém pohledu na zlato sám. Odbornice na kovy Suki Cooperová z banky Standard Chartered minulý měsíc v televizi CNBC řekla, že ceny drahých kovů budou letos vyšší. „Zlato bude mít silný konec roku,“ řekla Cooperová. „Ve čtvrtém čtvrtletí uvidíme, jak ceny zlata testují maxima, která jsme viděli v letech 2018 a 2017, a potenciálně i více než jsme zaznamenali před pěti lety.“

Centrální banky diverzifikují

Huxley dále uvedl, že centrální banky v loňském roce nakoupily 650 tun zlata, což je asi 15 procent celosvětového obchodu se zlatem. „Před finanční krizí centrální banky zlato rozprodávaly a teď je tu dramatický obrat, pravděpodobně v tisících tun.“

„Skutečnost, že centrální banky a oficiální sektor diverzifikují své rezervy, je pro zlato velmi pozitivní,“ dodal. Obavy z globálního obchodu, politické nejistoty ve Spojených státech, které budou v příštím roce čelit prezidentským volbám, a problémy v Evropské unii, jsou podle něj otázky, které by investoři měli zvážit.

„Myslím, že tyto faktory budou obecně zlato podporovat,“ řekl CNBC na závěr.

(rek)