Zlato (oz) / USD
1 836,15
1,82 %
Zlato (oz) / CZK
40 803,88
1,86 %
EUR / USD
1,18
0,13 %
USD / CZK
22,22
0,05 %
Zlato
Zlatá pružina se opět vymrští

Pár krušných dnů si prožili fandové zlata, ale zdá se, že černá mračna jsou pryč. Cena zlata by měla jít nahoru bez ohledu na to, kdo vyhraje prezidentské volby v USA, tvrdí analytici Haywood Securities s poukazem na politiku nízkých úrokových sazeb a potenciální stimuly související s pandemií.

Cena zlata letos stoupla o 25 procent, stříbra o 31 procent. V bouřlivém roce pro finanční trhy byly drahé kovy bezpečným útočištěm, po kterém investoři šli. Foto: iStock

Zlato bylo senzací roku 2020, protože se jeho cena vyšplhala nad 2000 USD za unci. Ačkoli se vrátila na zhruba 1900 USD, zůstala na historicky vysokých úrovních zejména kvůli ekonomické nejistotě související s pokračující pandemií covid-19, cituje analytiky web Mining.com.

Analytici Haywoodu poukazují na „křehkou“ americkou ekonomiku a pokračující „tisk peněz“ centrální bankou, aby zvládla inflaci a vyvíjela tlak na americký dolar. S ohledem na to, navrhují investorům, aby při poklesech ceny investovali do zlata.

Analytici švýcarské banky UBS mají podobný názor jako Haywood. Jedním z jasných faktorů hovořících pro zlato je dle nich investiční poptávka, takže hotovost plyne jak do cihel, tak do mincí, stejně jako do zlatých fondů obchodovaných na burzách.

„V první polovině roku představovala investiční poptávka po zlatě téměř 56 % z celkové poptávky,“ píší experti UBS. „To je nejvyšší úroveň za poslední dvě desetiletí, která pokořila předchozí rekord z roku 2009, kdy to bylo téměř 46 %.“

Poukazují také na některé obvyklé spouštěče, které podporují růst zlata, včetně poklesu reálných úrokových sazeb v USA, volatilitu trhu a slabý dolar. Při pohledu na investiční výdaje do akcií podložených zlatem UBS uvedla, že poptávce dominují severoameričtí investoři, kteří v první polovině roku představovali 65 % přílivu investic.

Od druhé poloviny roku 2020 se nákupy podle nich stále zpomalily. „Abychom viděli další růst zlata je zapotřebí další investiční poptávka.“ Analytici UBS dodávají, že další příliv investic do zlata by mohl nastat, pokud by pandemie způsobila větší ekonomickou nejistotu a USA stimulovaly ekonomiku prostřednictvím významného fiskálního balíku, který by mohl zvýšit inflaci, zatímco Federální rezervní systém bude držet nízké sazby.

Apokalypsa!

Manažer britského fondu Merian Gold & Silver spravujícího 700 milionů liber v deníku The Telegraph volá: „Je to apokalypsa – investoři potřebují zlato a stříbro. Papírové peníze jsou odsouzeny k zániku.“  

„Cena zlata letos stoupla o 25 procent, stříbra o 31 procent. V bouřlivém roce pro finanční trhy byly drahé kovy bezpečným útočištěm, po kterém investoři šli. Zlato vzrostlo o 25 procent, stříbro o 31 procent, zatímco britské akcie se propadly o 25 procent!“ upozorňuje manažer Ned Naylor-Leyland.

Analytik agentury Bloomberg Mike McGlone k projekci ceny zlata řekl, že vidí průlom z nedávného obchodního rozsahu kolem 1900 USD za troyskou unci: „Zlatá pružina se pravděpodobně brzy zase vymrští a podle našeho názoru se zlato vyšplhá na zhruba 2000 dolarů.“

(rek)