Zlato (oz) / USD
1 517,16
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
35 614,43
0,00 %
EUR / USD
1,10
0,00 %
USD / CZK
23,47
0,00 %
Zlato
Zlatá houpačka

Zlato ve čtvrtek v noci, když se rozběhly asijské trhy, posílilo na týdenní maximum, protože americký dolar se naopak obchodoval v blízkosti svého týdenního minima. Podle agentury Reuters očekávali investoři pokrok v probíhajících jednáních o čínsko-americkém obchodu, když se rozšířila zpráva, že obě strany se přiblížily dohodě.

Ke zvratu v ceně zlata může dojít i během několika hodin. Foto: iStock

„Jednou z klíčových otázek byla čínsko-americká obchodní jednání. Existuje mnoho optimismu, pokud jde o názor, že se brzy dočkáme mírového řešení a nějaké dohody,“ potvrdil Michael McCarthy, hlavní stratég trhu CMC Markets.

Zlato se prodávalo za 1292,24 amerického dolaru, opce na nákup zlata v USA dokonce posílily na 1296,60 dolaru za unci.

„Asijské akcie se dál držely na téměř osmiměsíčním vrcholu, což zlatým cihlám také prospělo,“ konstatovala agentura Reuters. „I pokud by se obchodní rozhovory protáhly, mohlo by to přinést další podporu pro zlato,“ doplnil McCarthy.

Uplynulo pár hodin a po otevření amerických trhů došlo ke zvratu. V důsledku informace o dalším navýšení zaměstnanosti v USA a zvýšení výnosů amerických obligací propadlo zlato na 1283,80 dolaru za unci.

George Gero, výkonný ředitel RBC Wealth Management k tomu pro Kitco News řekl: „Podle zprávy vlády klesla nezaměstnanost na nejnižší úroveň od roku 1969.“ A to byl také hlavní důvod, proč se cena zlata snížila ve všech hlavních měnách.

Odborný web BullionVault však situaci okomentoval optimisticky: „Cena zlata se držela v těsné výši pěti dolarů na obou stranách hranice 1290 dolarů za unci.“ A přidal prognózu analytiků společnosti  Metals Focus, že vrchol lze očekávat až ve čtvrtém kvartálu ve výši 1400 dolarů za unci.

(rek)