Zlato (oz) / USD
1 726,14
0,61 %
Zlato (oz) / CZK
43 303,81
0,66 %
EUR / USD
1,09
0,15 %
USD / CZK
25,09
0,05 %
Zlato
Zlatá horečka ještě nekončí

Americké ministerstvo práce zveřejnilo nová čísla o zaměstnanosti a růst ceny zlata se rázem zastavil. Celkem 224 tisíc nových pracovních míst (čekalo se 170 tis.) posunulo nezaměstnanost na 3,7 procenta. Průměrná hodinová mzda (před zdaněním) v červnu stoupla o šest centů na 27,90 dolaru.

Vzácný kov obchoduje v blízkosti šestiletého maxima. To zjevně svědčí o zlaté horečce. Foto: iStock

Data by měla signalizovat, že americká ekonomika pracuje naplno a není tedy důvod k obavám. Ani důvod k opatrným investicím do bezpečných aktiv, jakými jsou vzácné kovy. Stále nejnižší nezaměstnanost za posledních 50 let však nepopohnala akciové trhy. Akcie vzrostly již před zveřejněním dat ministerstva práce a nyní reagovaly mírným poklesem. Trhy totiž doufaly v uvolnění obchodního napětí s Čínou a snížení základních úrokových sazeb, ale nyní, protože ekonomika šlape, jsou naděje v ohrožení, domnívá se server Market Watch.

„Zlato o svátcích stálo o něco méně než 1400 dolarů za unci. Navzdory tomu však stále cítíme, že celkový trend zůstává vzestupný a očekáváme další pozitivní nárůsty v následujících týdnech, jakmile budou všechna data analyzována a uvedena do reálných souvislostí,“ napsal britský komentátor Lawrie Williams.

„Zdá se, že globální zlatá jízda se v brzké době nezastaví. Cena za žlutý kov se pohodlně pohupuje kolem 1400 dolarů, tak vzdálená od května, kdy se pohybovala kolem 1270 dolarů. Zvýšené prodeje zaznamenaly také zlaté burzovní fondy, přičemž data naznačují, že od 14. května do 20. června vzrostly pozice globálních investorů ve zlatých fondech o 4,3 miliardy dolarů,“ uvedla v nedávné zprávě investiční korporace BlackRock.   

Opatrnosti není nikdy dost

Skutečnost, že se vzácný kov obchoduje v blízkosti šestiletého maxima, zjevně svědčí o zlaté horečce, upozorňuje v současné době největší správce aktiv na světě s objemem spravovaných aktiv 6,29 bilionu dolarů. Analytici, včetně těch z BlackRocku, dál hovoří o současnosti jako o pozdním ekonomickém cyklu, který v blízkém až střednědobém horizontu přetrvá, byť existuje možnost recese. 

Americká ekonomika zatím každým dnem prolamuje rekord své nejdelší expanze. To ale nabádá k opatrnosti a projevuje se zájmem o zlato.

(rek)