Zlato (oz) / USD
1 836,36
1,81 %
Zlato (oz) / CZK
40 798,96
1,87 %
EUR / USD
1,18
0,12 %
USD / CZK
22,22
0,07 %
Zlato
Zlata bude víc, ale stejně nezlevní

Stratégové kanadské společnosti TD Securities očekávají, že zlato si po volbách povede lépe než dnes. Mnoho lidí na trhu s drahými kovy se podle nich bude obávat znehodnocení dolaru a dalších měn. A protože se inflace pohybuje od dvou procent nahoru, reálné sazby, které jsou klíčovou hnací silou ceny zlata, budou dál klesat. V příštím roce tak pomohou zvednout cenu žlutého kovu na 2100 dolarů za unci.

Vysoká cena drahého kovu by měla zvýšit v roce 2021 produkci na rekordních 3664 tun. Foto: iStock

„Navzdory nevyzpytatelnému chování trhu by po volbách v USA mělo velmi pravděpodobně dojít ke snížení volatility a politické nejistoty. S tím souvisí pravděpodobnost, že velké fiskální výdajové programy, které v příštích dvou letech dosáhnou výše pětI bilionů dolarů, budou s největší pravděpodobností schváleny kýmkoli, kdo bude u moci. Ani daně by neměly příliš stoupat, protože by to bylo během pandemie kontraproduktivní,“ stojí ve zprávě TD Securities.

„Domníváme se, že administrativa ovládaná demokratickou stranou bude závislá na nadměrných výdajích a stimulaci měnové politiky, což jsou body pro zlato. Modrá vlna by také mohla změnit zákon o federálních rezervách, aby usnadnila monetizaci jako trvalou politiku financování nadměrného vládního dluhu.“ 

S větším množstvím peněz v oběhu klesá jejich cena. Vlády to samozřejmě podporují vyššími výdaji financované penězi, které jim vyrábějí centrální banky. Navíc se zadlužují půjčkami, i když úrokové sazby pro ně jsou často téměř nulové a někdy i nižší. Díky tomu nástroje s pevným výnosem nepřinesou velkou hodnotu, zejména pokud centrální banky stanoví negativní sazby. 

Zlato opět zazáří

V tomto prostředí bude zlato zářit, protože jeho nabídka se ve srovnání s nekrytými penězi zvyšuje jen velmi pomalu. Produkce dolů, i když se očekává zvýšení těžby, bude v dohledné budoucnosti jen obtížně růst rychleji než o dvě procenta ročně. 

Tím spíš, že letošní těžbu odhaduje respektovaná konzultační firma Metal Focus na 3368 tun, což je nejmíň za pět let. Ale vysoká cena drahého kovu by měla zvýšit v roce 2021 produkci na  rekordních 3664 tun.

Tři tisíce tun zlata mají v současných cenách hodnotu asi 180 miliard dolarů. V příštím roce by to mělo být víc. Metals Focus uvedla, že ceny budou v průměru vyšší než 2000 dolarů za unci, v čemž se s TD Securities shoduje.

(rek)