Zlato (oz) / USD
1 995,05
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatá brána otevřená…

Zlatí býci znovu dobyli území 2 000 dolarů za unci, kam se jim v posledních dvou měsících nedařilo proniknout, protože investoři prchali do krytů v bezpečných útočištích uprostřed rostoucích obav, že Izrael skutečně zahájí plnou pozemní invazi do Gazy, aby spláchl militanty Hamásu z palestinské země, jak píše Investing.com.

Zlatí býci znovu dobyli území 2 000 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

Nejatraktivnější kontrakt na nákup zlata na newyorské burze Comex dosáhl na 2 017,85 dolaru, což znamená, že zlato zdražilo o 20,45 dolaru za den. Spotová cena fyzického zlata v Londýně sledovaná některými obchodníky více než tříměsíční kontrakty byla na 2 007,13 dolaru, což je nárůst o 22,24 dolaru, když během obchodování dočasně vyskočila i na 2 009,41 dolaru.

„Posílení zlata přišlo, když obchodníci reagovali na šílené titulky v médiích o posledním konfliktu na Blízkém východě, kdy izraelské síly přes noc provedly zatím svůj největší pozemní útok na Hamás v Gaze. A to premiér Benjamin Netanjahu řekl, že izraelské jednotky se na úplnou pozemní invazi teprve připravují,“ komentuje nejnovější vývoj Investing.com.

PSALI JSME: O ceně zlata teď rozhoduje izraelská armáda

„Hrozba, že do bitvy vyrazí pátý největší producent ropy, Írán, sílí každým dnem tři týdny trvající války. Americká armáda v pátek zasáhla íránské cíle v Sýrii, což přimělo íránského ministra zahraničí Hosseina Amirabdollahiana varovat Spojené státy, že ‚nebudou ušetřeny tohoto ohně‘.“

„Je to jedním slovem chaos,“ konstatoval John Kilduff, partner newyorského hedgeového fondu Again Capital. „Pokud žádný obchodník neví, kam vše směřuje, přeskakuje od jednoho titulu k druhému.“ Hlavní technický analytik společnosti SKCharting.com Sunil Dixit si myslí, že další velký tlak na cenu zlata bude směřovat k 2 050 dolarům a pak zaútočí na rekordních 2 075 dolarů.

„Zlato by se v běžném scénáři, kdy výnosy amerických státních dluhopisů zůstávají nejvyšší za víc než deset let, obvykle dostalo do masivního výprodeje. Ale zdá se, že tento vztah se za poslední rok rozpadl, protože kombinace poptávky centrálních bank a dalších fyzických nákupů udržovala cenu zlata zvýšenou po celé měsíce, i když úrokové sazby stoupaly,“ konstatuje server Mining.com.

PSALI JSME: Cena zlata po výbuchu nemocnice v Gaze vystoupila na měsíční maximum

„Hrozba, že se konflikt přelije do širšího regionu, který je zásadní pro globální dodávky ropy, však otřásá trhy. Prudký nárůst cen ropy by totiž mohl vyvolat inflaci, kterou bude pro centrální banky obtížné omezit, aniž by to poškodilo jejich ekonomiky, což je situace, která bývá pro zlato dobrá.“

Bilance války na Blízkém východě od doby, co Hamás 7. října zaútočil na Izrael, znamená zdražení zlata o devět procent, čímž se jeho cena rozběhla k největšímu měsíčnímu zisku od července 2020. Tehdy to přineslo dosud rekordní cenu zlata 2 075,47 dolaru za troyskou unci.

PSALI JSME: Zisky zlata na pozadí války na Blízkém východě

(rek)

Další z kategorie Zlato