Zlato (oz) / USD
1 284,91
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
29 618,19
0,03 %
EUR / USD
1,12
0,01 %
USD / CZK
23,05
0,04 %
Zlato
Zlatá blokáda

V dubnu roku 2015, kdy Venezuela měla ještě fungující ekonomiku bez hyperinflace, prošla v tichosti dohoda s americkou CitiGroup o půjčce hotovosti zajištěné zlatem. Socialistické vládě se tak prostřednictvím swapu s Citibank povedlo získat minimálně miliardu dolarů v hotovosti.

Guaido požádal britské úřady, aby zabránily vydání venezuelských zlatých rezerv v Bank of England Madurovi. Jedná se o zlato za zhruba 1,2 miliardy dolarů. Foto: Wikipedie

Dohoda podržela vládu prezidenta Nicolase Madura v době, kdy se Venezuela začala potýkat s rostoucími spotřebitelskými cenami, chronickým nedostatkem spotřebního zboží a poklesem ekonomiky kvůli zhoršeným cenám ropy.

Jeden z bývalých ředitelů venezuelské centrální banky José Guerra a ekonom Asdrubal Oliveros z poradenské společnosti Ecoanalitica agentuře Reuters potvrdili, že operace skutečně proběhla. Zdroj z centrální banky minulý měsíc agentuře Reuters prozradil, že Venezuela za půjčku zastavila 43,5 tuny zlata.

„Pokud by venezuelská centrální banka platila pravidelně úroky, určitě by byla schopna vrátit zlato do devizových rezerv. Netřeba však dodávat, že ekonomická situace země je teď mnohem horší a že kromě plnohodnotné blokády exportu ropy má prezident starosti i s převratem podporovaným Spojenými státy,“ komentuje situaci blogerský server Zero Hedge.

Poradce Alvarado

Podle poslance Angela Alvarada, poradce venezuelského opozičního vůdce Juana Guaidoa, vyprší smlouva s Citi v březnu. Vzhledem k finančním problémům země bude schopnost Venezuely zaplatit dluh nulová. Proto Guaidoův poradce požádal Citibank, aby zatím neuplatnila nárok na zastavené zlato, i když centrální banka nezaplatí včas, jak informovala agentura Reuters.

„Citibank byla požádána, aby počkala a aby neuplatnila svou záruku do pádu diktátorského režimu,“ řekl Alvarado v rozhovoru. „Nechceme o zlato přijít,“ dodal a upřesnil, že hodnota zlata v držení Citibank činí 1,1 miliardy dolarů.

Co udělá Citibank?

„Zatím není jasné, zda Citibank vyhoví. Existuje možnost, že americká banka, aby se zahojila, vrhne zlato na volný trh v operaci, která by potenciálně mohla poslat cenu drahocenného kovu ostře dolů,“ spekuluje Zero Hedge.

Guaido požádal také britské úřady, aby zabránily vydání části venezuelských zlatých rezerv v Bank of England Madurovi. V Londýně by mělo být zlato za zhruba 1,2 miliardy dolarů. Anglická centrální banka doposud odmítala vyhovět Madurovým žádostem o vrácení zlata zpátky do Venezuely, ačkoli o to byla požádána. Médiím Bank of England sdělila, že operace klientů nekomentuje.

(rek)