Zlato (oz) / USD
1 284,91
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
29 618,11
0,03 %
EUR / USD
1,12
0,00 %
USD / CZK
23,05
0,04 %
Zlato
Ziskuchtivost převládá nad hrozbou atomové války

Minulý týden byl plný geopolitických událostí, s nimiž často operují analytici jako s hrozbou pro ekonomický světový řád. Zvlášť horké z hlediska geopolitických událostí byly středa a čtvrtek. Bývalý právník amerického prezidenta Cohen vypovídal před Kongresem, Trump se setkal s Kimem a Indie se s Pákistánem pustily do dalšího boje o knížectví Kašmír. Cena zlata přesto klesla.

Ani vážný konflikt jaderných mocností nedokázal spekulanty vylekat. Foto: iStock

Hodnota žlutého kovu se snížila údajně kvůli obnoveným obavám o obchodní dohodu s Čínou. To jasně ukazuje, na čem trhům nejvíce záleží. Politiku jakoby většinou považovaly jen za mediální divadlo bez jakéhokoli významného dopadu.

„Máme na mysli summit USA–KLDR,“ píše server Market Oracle, „který byl neúspěchem, neboť nepřinesl žádný pokrok ve vztazích. Obnovené napětí mezi Indií a Pákistánem je znepokojující, ale jaderný konflikt je naštěstí ještě nepravděpodobný.“

Cohenova výpověď dobře přikrmila média, ale podstatně nezvýšila pravděpodobnost obžaloby aktuálního šéfa Bílého domu. Takže také nic, co by trhy zaskočilo. Právě moment překvapení je to, co cenou zlata dokáže pořádně škubnout.

Investory zajímají obchodní války a Fed

A tak ani vážný konflikt dvou jaderných mocností, který by se mohl týkat celé planety, nedokázal spekulanty vylekat. Už těch válek bylo několik a vždy to dobře dopadlo, že?

„To, co hýbe trhem zlata, jsou nové smysluplné informace, něco, co není jen humbukem, něco o čem by investoři už nevěděli. Investory do drahých kovů očividně mnohem víc zajímají obchodní války a měnová politika americké centrální banky,“ dodává Market Oracle. Zlatu prostě chybí moment překvapení.

(rek)