Zlato (oz) / USD
2 339,70
0,95 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ze zavaleného dolu na zlato v Libérii vyprostili těla pěti lidí

Ze zavaleného nelegálního dolu na zlato v severovýchodní Libérii dnes byla vyproštěna těla pěti obětí. Dalších 35 lidí se stále pohřešuje, uvedl dnes zpravodajský server BBC.

Důl leží v oblasti Nimba, kde se nachází mnoho nelegálních dolů na zlato. Místo přitahuje lidi z celé oblasti, mnozí z nich jsou ozbrojeni. Foto: Youtube

V dole, který se nachází u města Tappita, pracuje na 1000 lidí. Neštěstí se stalo v sobotu a oběti hledají sami horníci bez speciálního zařízení, pouze holýma rukama.

Důl leží v oblasti Nimba, kde se nachází mnoho nelegálních dolů na zlato. Zástupce kraje David Dorr Cooper řekl, že doly přitahují lidi z celé oblasti a že mnozí jsou ozbrojeni. V okolí dolů se podle něj nerespektuje zákon. Úřady zatím nebyly schopny proti nelegální těžbě zakročit.

Chudoba a slabá místní ekonomika nutí Liberijce k riskantní práci v dolech. Cooper řekl, že záchranné operace po sobotním neštěstí vedou sami horníci a hrozí, že se sami dostanou do nebezpečí. Odhazují podle něj suť holýma rukama, a i kdyby měli k dispozici rypadla, nepoužili by je, aby neohrozili případně přeživší kolegy.

Nalezených pět těl bylo ve vyšším stupni rozkladu, proto byla rychle pohřbena. Lékař z nemocnice v Tappitě řekl, že po sobotním neštěstí ošetřil několik zraněných, většina z nich měla zlomeniny, odřeniny a trpěla dehydratací.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato