Zlato (oz) / USD
1 840,71
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 382,59
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
21,40
0,00 %
Zlato
Zdraží, nebo zlevní slabý dolar zlato?

Začátek nového roku zastihl dolar v největší roční ztrátě od roku 2017. A to ještě v březnu americká měna sloužila jako bezpečné útočiště, když vrcholila panika nad rozšířením covid-19 ve Spojených státech.

Dosavadní korelace zlata a dolaru poukazuje pouze na to, že zlato si minimálně drží hodnotu do něj vloženou. A jak se ukázalo mnohokrát v minulosti, čím je hůř, tím víc to platí. Foto: iStock

Americký dolar v březnu vzrostl na tříleté maximum 102,99 bodu v porovnání s košem hlavních měn (i proto cena zlata tehdy překonávala své rekordy), rok však skončil na 89,96 bodu, což je pokles o 6,77 % meziročně a o 12,65 % z maxima v březnu.

„Zlepšování globálního ekonomického výhledu, jak se zavádějí vakcíny, americké úrokové sazby  na nejnižší úrovni a pokračující nákupy dluhopisů centrální bankou USA oslabily přitažlivost dolaru. Očekávání dalších rozpočtových stimulů a rostoucích rozpočtových deficitů jsou dalšími důvody, které pravděpodobně v nadcházejícím roce poškodí americkou měnu,“ napsala agentura Reuters.

„Očekávám, že se dolar v příštích několika letech bude dál znehodnocovat, protože centrální banka udržuje úroky na nule při zachování své nafouklé rozvahy,“ sdělil klientům Kevin Boscher, investiční ředitel správce aktiv Ravenscroft. „Velikost deficitu převyšuje jakoukoli jinou obdobně významnou ekonomiku,“ řekl.

Euro vůči dolaru zaznamenalo meziroční nárůst o 8,97 %. Australský a novozélandský dolar dosáhly ve čtvrtek vůči americkému nejvyšší úrovně od dubna 2018. Rok 2020 zakončily vůči americké měně pevnější o 9,76 % a 6,82 %. Oproti japonské měně loni dolar poklesl o 4,90 %. Americký dolar ovšem nejvíc ztratil na švédskou korunu, a to 12,09 %. 

Dokonce i libra skončila po roce plném brexitového dramatu o 2,98 % výš. Ve čtvrtek dosáhla na nejvyšší hodnotu od května 2018. Americký dolar klesl letos i proti kanadskému dolaru o 1,79 %. 

Ztráty dolaru pomohly ve čtvrtek vystřelit na rekordní maximum 29 300 dolarů také bitcoinu, čímž roční zisk nejpopulárnější kryptoměny přesáhl 300 %.

A co to přinese?

Jelikož se zlato obchoduje v dolarech, slabší dolar zlevňuje nákup zlata pro ostatní státy a zvyšuje jejich poptávku po žlutém kovu. Toto zvýšení zahraniční poptávky poté zvyšuje cenu zlata v dolarech, což dává zlatu a dolaru jejich negativní vztah. Taková je teorie. Od srpna však neplatí, protože cena zlata kopírovala cenu dolaru. A není to žádná novinka, protože totéž se dělo téměř po celý rok 2019. Na druhé straně se dolar se zlatem držely ekonomické teorie od roku 2010 do roku 2014.

Vyvodit tvrdý závěr, že s oslabením dolaru poroste cena zlata, by však byla chyba, i když to mnozí dělají. Nebo naopak spoléhat na úterní volby v Georgii o dvě křesla v Senátu, což určí, která strana Senát ovládne. Protože pokud republikáni získají jedno křeslo, udrží si většinu a mohou blokovat Bidenovy legislativní cíle. To by mělo zlato zlevnit. 

I když hysterický Wall Street je schopen reagovat i na změnu směru větru, obvykle bývají ve hře také další stimuly, takže panika bývá jen krátkodobá a na celkový vývoj má jen malý vliv. Ale i tak není nic jasné. Očekává se například, že demokratický prezident Joe Biden bude prosazovat další opatření na podporu americké ekonomiky. A co to bude znamenat? Posílení, nebo oslabení dolaru? Zdražení, nebo zlevnění zlata?

Dosavadní korelace zlata a dolaru poukazuje pouze na to, že zlato si minimálně drží hodnotu do něj vloženou. A jak se ukázalo mnohokrát v minulosti, čím je hůř, tím víc to platí.

(rek)