Po pěti dnech růstu ceny zlata se trend obrátil, jakmile bylo oznámeno, že manažer nepříliš velkých hedgeových fondů Key Square Capital Management spravujících kolem 500 milionů dolarů, Scott Bessent, bude ministrem financí Donalda Trumpa.
Trumpův rodinný přítel a poradce Bessent má uvrhnout 60% cla na čínské zboží a alespoň 10% dovozní daně na veškerý ostatní import. Američtí producenti se tak mají zbavit zahraniční konkurence a již dnes se těší na světlé zítřky svého podnikání. K tomu má dopomoci i pokles úrokových sazeb a deregulace pro americké korporace.
PSALI JSME: Americká raketa dlouhého doletu zastavila propad zlata
Četní investoři tak došli k závěru, že již není třeba zajišťovat se zlatem na horší časy a začali ze svých investic do zlata vybírat zisky a přesouvat je do amerických akcií.
Podle analytika investiční banky Morgan Stanley Mike Wilsona by americké akciové trhy v příštím roce měly vynést dalších 11 procent, což přičteno ke zisku z posledních dvou let by mělo znamenat růst indexu S&P 500 o více než 60 procent za pouhé tři roky.
„Spotová cena zlata tak propadla o 1,8 procenta po dřívějším poklesu o více než dvě procenta,“ konstatuje agentura Reuters. Ale je obecně známo, že co v byznysu platilo minulý týden, nemusí platit příští týden, což je vidět i na ceně zlata, která minulý týden vzrostla o šest procent. Meziročně si tak zlato stále udržuje růst nad 32 procenty. Přesně před rokem stála unce zlata 2 017 dolarů.
PSALI JSME: Bohatší investoři se tím nechlubí, ale přidávají zlato do svých portfolií
Prognóza Morgan Stanley si ale nechává otevřená zadní vrátka: „V nejhorším případě by S&P 500 mohl klesnout o 22 procent, zatímco v případě maximálního růstu by vzrostl dokonce o procent jako letos.“
V pondělí to v souboji zlata s akciemi vypadalo tak, že od začátku roku získalo zlato 29,47 procenta, americké akcie 25,86 procenta. Meziročně je to podobné: Zlato +32,62 procenta, širokopásmový americký index S&P 500 +31,18 procenta.
PSALI JSME: Ani drahý dolar nedokáže zastavit růst ceny zlata
(rek)