Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zájem o americké zlaté a stříbrné mince loni prudce vzrostl

Poptávka po amerických zlatých a stříbrných mincích American Eagle loni prudce vzrostla, výrazně k tomu přispěla pandemie. Prodej zlatých mincí se zvýšil o 258 procent, prodej těch stříbrných o 28 procent. Vysoký zájem pokračoval i v lednu, americká mincovna U.S. Mint proto varovala, že už není schopna vysokou poptávku uspokojovat.

Prodej zlatých mincí se zvýšil o 258 procent, prodej těch stříbrných o 28 procent. Foto: iStock

Nákupní horečka vyvolaná sociálními sítěmi v pondělí zvýšila ceny stříbra na osmileté maximu. Obchodníci na trhu s mincemi se ale už předtím potýkali s nedostatkem a zpožděním dodávek. Mincovna, která je divizí amerického ministerstva financí, omezila distribuci stříbrných mincí dodavatelům. V současnosti totiž design zlatých a stříbrných mincí American Eagle mění.

Everett Millman z firmy Gainesville Coins, která se zaměřuje na prodej mincí, varoval, že u stříbra se budou zvyšovat nevyřízené objednávky, což způsobí, že stříbrné mince budou vzácnější. U nejoblíbenějších produktů očekává zpoždění dodávek do poloviny března. Stříbrné mince a cihly, které jsou nyní k dispozici, se podle něj prodávají s výrazně vyšší přirážkou.

V lednu se podle mincovny prodalo 220.500 zlatých mincí American Eagle. To bylo o 290 procent více než před rokem.

Letos má mincovna omezený prostor pro výrobu současných zlatých a stříbrných mincí, protože v létě by měly přijít mince s novým designem. Kvůli vysoké poptávce a omezenému počtu dodavatelů kovů omezuje distribuci zlatých, stříbrných a platinových mincí některým prodejcům, uvedla agentura Reuters.

Mince American Eagle se razí od roku 1986 a v USA mají status zákonného platidla. Patří mezi nejprodávanější na světě. Na mincích jsou vyobrazeny motivy orla a odkaz svobody.

(ČTK)