Zlato (oz) / USD
1 467,80
0,31 %
Zlato (oz) / CZK
33 875,52
0,24 %
EUR / USD
1,11
0,11 %
USD / CZK
23,08
0,06 %
Zlato
Za rok touto dobou…

Stále stoupající ceny akcií byly po většinu letošního roku jakousi pokličkou na ceně zlata, ale to by se mohlo změnit. Manažeři australského fondu Incrementum věří, že jsme vstoupili do rané fáze růstového trhu se zlatem, i když nečekají snadnou cestu vzhůru.

Dosáhnou ceny zlata do příštího jara 1500 dolarů za unci? Foto: iStock

Ve výroční zprávě „In Gold We Trust“ Ronald-Peter Stoeferle a Mark J. Valek z Incrementa předpovídají, že ceny zlata by do příštího jara mohly dosáhnout 1500 dolarů za unci. Jedním z důvodů, proč se domnívat, že růstový trh se zlatem již začal, je podle nich skutečnost, že ceny akcií, zdá se, přestaly stoupat.

Zlato popisují jako „univerzální rezervní aktivum, ke kterému se centrální banky, investoři a jednotlivci z celého světa bez ohledu na náboženství nebo sociální třídu znovu a znovu vracejí“. Těší se na dobu, kdy „přirozená hodnota tohoto jedinečného drahého kovu bude opět plně oceněna“.

Tvrdí také, že trhy daly příliš velkou důvěru centrálním bankám a americké ekonomice, ale že tato důvěra oslabuje. „Očekávejte, že se zlato dočká starých poct a nových výšin,“ tvrdí.

Zlato se chystá na prázdniny

Pohled na dolar jako mezinárodní měnu se mění. Možná i to může být důvodem, proč se žlutý kov podle výroční zprávy „zvedl až překvapivě dobře“, i když dolar za posledních 14 měsíců neustále posiloval.

Stoeferle a Valek rovněž uvedli, že reálné úrokové sazby v USA se nyní pohybují kolem jednoho procenta, což je argument proti zlatu, ale index spotřebitelských cen se nyní začal posouvat výš. Pokud bude tento trend pokračovat, nižší reálné úrokové sazby by skutečně mohly cenu zlata povzbudit.

Doporučují však neutrální a trpělivý postoj až do typického letního minima (obvykle mezi koncem června a polovinou srpna). „Pokud by zlato nepropadlo příliš hluboko, mohl by spící, víc než 5000 let starý zlatý dinosaurus, skutečně nabrat dost síly na to, aby prolomil odpor kolem 1360 dolarů (za unci) a katapultoval se na jaře 2020 na 1500 dolarů.“

Další prognózy

Prognóza obsažená ve zprávě „In Gold We Trust“ není v tomto týdnu jediná. Miliardář Thomas Kaplan z Electrum Group předpověděl v rozhovoru pro TV Bloomberg cenu zlata na 5000 dolarů. Věří také, že se žlutý kov chystá vstoupit na nový růstový trh, který bude trvat 10 let. Stejně jako Stoeferle a Valek předpovídá v nejbližší době nižší ceny zlata, ale za 10 let vidí obchodování s tímto drahým kovem na úrovni 3000 až 5000 dolarů.

Banka Standard Chartered předpověděla pro druhé čtvrtletí cenu zlata v průměru 1285 dolarů za unci. Podle její analýzy poptávka ze strany světových centrálních bank a Indie nadále cenu zlata  podporuje.

Podle technické analýzy webu Cryptovibes pokračuje zlato ve svém dlouhodobém růstu. Ten začal na úrovni 1292 dolarů a zastavil se až na 1353 dolarech za unci. „Pravděpodobnost prolomení této ceny je velmi vysoká a zlato může mít cíl na 1389 dolarech,“ uvádí mimo jiné analýza, jejíž závěry nejsou ojedinělé.

(rek)