Zlato (oz) / USD
1 922,54
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Za jediný měsíc ubylo z trezorů ČNB 311 kilogramů zlata

Česká národní banka (ČNB) během července prodala 311 kilogramů zlata v hodnotě necelých třináct a půl milionu dolarů (zhruba 300 mil. Kč). Zjistila to redakce portálu Zlato.cz ze statistik zveřejňovaných centrální bankou. Ta včera informovala o stavu devizových rezerv ke konci července.

Aktuálně je sejfech ČNB 0,29 milionu troyských uncí, resp. 9020 kilogramů zlata v hodnotě 359,84 milionu dolarů. Ilustrační foto: iStock

Jak vyplývá za zveřejněných údajů, devizové rezervy ČNB se v červenci snížily proti předchozímu měsíci o 483 milionů na 123,2 miliardy eur. Meziročně tak byly nižší o 1,2 miliardy eur. V dolarech byly proti červnu vyšší a proti loňskému červenci naopak nižší. Vyplývá to z informací, které centrální banka zveřejnila.

Meziměsíčně i meziročně klesly devizové rezervy také v korunách. V korunovém vyjádření na konci července činily téměř 3,2 bilionu korun, což bylo o 64,3 miliardy méně než o měsíc dříve a o 89,6 miliardy méně než před rokem. V dolarech devizové rezervy v červenci stouply o 383 milionů na 144,6 miliardy, zatímco meziročně se snížily o 1,3 miliardy dolarů.

Zanedbatelné množství

Hodnota i množství zlata v držení ČNB je ve srovnání s vyspělými západními státy i s Evropskou centrální bankou (10 778 tun zlata, tedy 54,4 procenta jejích devizových rezerv) zanedbatelná. Na konci loňského roku to bylo 0,3 procenta devizových rezerv, ke konci letošního července zlato představovalo už jen necelou čtvrtinu procenta.

Vyjádřeno v číslech, aktuálně je sejfech České národní banky 0,29 milionu troyských uncí (oz – 31,1 gramu, pozn. red.), resp. 9020 kilogramů zlata v hodnotě 359,84 milionu dolarů. Další zlato v hodnotě 4,55 mil. USD není do oficiálních rezervních aktiv centrální banky zahrnuto.

O příčku dolů

Podle zatím posledního žebříčku marketingové organizace nejdůležitějších těžařů zlata World Gold Council (WGC), který vychází z podkladů Mezinárodního měnového fondu (MMF) a také statistik londýnské LBMA (ta určuje denní cenu zlata na světovém trhu), bylo Česko v první stovce na 72. místě se zlatým pokladem o váze 9,3 tuny jen těsně před Kyrgyzstánem, který měl o 400 kilo zlata méně.

Kyrgyzská centrální banka ale během uplynulých 12 měsíců přidala do svých rezerv dvě tuny zlata, tedy měsíčně průměrně zhruba 160 kilogramů. Česko si tak zřejmě pohorší a klesne na 73. příčku světového žebříčku už v další statistice WGC.

Devizové rezervy, zdroj ČNB

(red)

Další z kategorie Zlato