Zlato (oz) / USD
1 341,12
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
30 363,27
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,64
0,00 %
Zlato
Příležitost pro nákup levného zlata trvá

Zlato se po týdnech ztrát pokusilo stabilizovat, píší analytici. Vzápětí však dodávají, že zlato zdražilo vlastně jen o tolik, o kolik oslabil americký dolar, který se v minulém týdnu dotkl ročního maxima. Takže vzhledem k tradičně nepřátelskému vztahu mezi zlatem a dolarem, kdy jedna strana vždy posílí, když ta druhá oslabí, se pro kupce z Česka vlastně nic nemění.

Je příliš brzy říkat, že propady ceny zlata skončily, ale existují určité předběžné náznaky, že by tomu tak být mohlo. Foto: iStock

Příležitost zásobit se levným zlatem, na rozdíl například od dubna letošního roku, dál trvá, a jak se zdá, ještě nějakou chvíli to tak zůstane. Zlato zlevnilo o víc než deset procent, protože ve zmíněné polovině dubna stála troyská unce (31,1 g) 1365,23 dolaru, zatímco v úterý byla jeho velkoobchodní cena na londýnském trhu 1226,25 dolaru. Rozdíl si jistě dokážete spočítat. A slabá koruna na tom příliš nezmění.

„Je příliš brzy říkat, že propady ceny zlata skončily, ale existují určité předběžné náznaky, že by tomu tak být mohlo,“ říká k nejbližší budoucnosti komoditní analytik německé Commerzbank Carsten Fritsch na webových stránkách Money Control. „Proces by mohl trvat týdny, ne-li měsíce, než se zlato zotaví ze ztrát. Možná, že své dno teprve hledá.“

Zlato se nechová, jak by mělo

Analytici se dívají na grafy a hovoří o těžce poškozeném technickém obrazu. „Cena zlata po technické stránce prolomila 200denní klouzavý průměr týdenní báze,“ hořekují. „Ceny zlata, které obvykle rostou v dobách politické a finanční nestability, to nezvládly,“ konstatují s údivem analytici, s odkazem na to, že „reakce investorů na spor mezi Spojenými státy a Íránem zůstaly ztlumeny“!

„Kromě amerického dolaru se slovní válka mezi Trumpem a Rouhanim projevila jen málo. Upřímně řečeno, celková reakce na rizikové sentimenty byla potlačena,“ řekl Stephen Innes, obchodní ředitel americké brokerské společnosti OANDA. Trhy prostě Trumpovy tweety vyhodnotily jako štěkání psa, který nekouše.

Mírný, leč nejistý optimismus

Pozitivním znamením podle Money Control je, že podíl americké společnosti SPDR Gold Trust, největšího světového fondu s cennými papíry zajištěnými zlatem (tzv. papírové zlato), vzrostl v pondělí v přepočtu na zlato na 802,55 tuny, což je nejvíce za více než poslední dva týdny.

„Zlato by mohlo být volatilní (nestálé) s ostrými krátkodobými pohyby směrem nahoru, protože spekulativní krátké pozice (sázka na pokles ceny) byly na nejvyšších úrovních od konce prosince,“ dodává Fritsch.

(rek)