Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Warren Buffett aneb historická inspirace

O legendárním investorovi Warrenu Buffettovi se vypráví ledacos. Například, že nemá rád vzácné kovy jako investici. Pamětníci si však vzpomenou, že před více než 20 lety dal do zastavárny nákladní auto a koupil tunu stříbra. Jesse Felder na webu Investing.com fámu upřesňuje: byly to tři tisíce tun.

Buffett vsadil na devalvaci dolaru, která měla vyústit v růst ceny zlata. A jako nenápadný obchodní nástroj si vybral stříbro. Foto: iStock

Ať tak či onak, je zajímavé si připomenout, proč to Buffett udělal. V podstatě vsadil na devalvaci dolaru, která logicky měla vyústit v růst ceny zlata. A jako nenápadný obchodní nástroj si vybral stříbro.

Mezi jeho tehdejšími důvody a dneškem jsou zajímavé paralely. Dolar dnes sice není směnitelný za zlato, jako tehdy, ale okolnosti, které přinutily prezidenta Nixona konvertibilitu dolaru zrušit jsou dnes velmi podobné – negativní platební bilance, rostoucí veřejný dluh a boj s inflací. „Záporná platební bilance USA je dnes dokonce mnohem větší než tehdy za vietnamské války,“ připomíná Felder.

Další paralela: Od roku 1950 do roku 1969, když se Německo a Japonsko zotavily z druhé světové války, poklesl výrazně podíl USA na celosvětové ekonomické produkci z 35 na 27 procent. Stejná situace je i dnes s Čínou. Obchodní válku s asijským ekonomickým kolosem proto USA označují jako obrannou.

„A pokud jste si nevšimli inflace, kterou vytvořil Fed za poslední desetiletí, tak v současné době je roční tempo jejího růstu jako v květnu 1966,“ doplňuje své argumenty analytik Felder. „O demonetizaci dolaru dnes sice nerozhoduje prezident, ale je tu trh.“

Buffettova inspirace

Také je důležité se podívat proč Buffett tehdy stříbro nakoupil. Ve zprávě klientům to vysvětlil následovně: „V uplynulých letech se zásoby drahých kovů podstatně snížily, a tak jsme došli k závěru, že pro dosažení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou bude musí jít cena nahoru.“

Netradiční investice do stříbra Buffettovi tradičně vyšla. Investorům jeho fondu Berkshire Hathaway mohl sdělit: „…náš druhý netradiční závazek byl ve stříbře. V loňském roce jsme koupili 111,2 milionu uncí (3459 tun). Tato pozice nám v roce 1997 získala zisk před zdaněním v hodnotě 97,4 milionu dolarů.

Dnes máme velmi podobnou situaci ve zlatě, uvádí Felder. Zlaté akcie v současné době testují své nejnižší úrovně. Zdá se tedy, že k dosažení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou bude opět nutná vyšší cena.

(rek)

Další z kategorie Zlato