Zlato (oz) / USD
1 836,97
0,52 %
Zlato (oz) / CZK
39 795,87
0,54 %
EUR / USD
1,21
0,07 %
USD / CZK
21,66
0,02 %
Zlato
Vzpoura v centrální bance

Režim Nicolase Madura údajně zastavil plány na přemístění 20 tun venezuelského zlata do zámoří kvůli rostoucímu mezinárodnímu tlaku, jenž ztěžuje manipulaci s národním pokladem.

Režim Nicolase Madura údajně zastavil plány na přemístění 20 tun venezuelského zlata do zámoří kvůli rostoucímu mezinárodnímu tlaku. Foto: iStock

Zlaté cihly za zhruba 850 milionů dolarů, které byly v úložištích centrální banky již zváženy a odděleny pro přepravu, nemají v blízké budoucnosti opustit zemi. V centrální bance jakoby se promítl mikrokosmos celonárodní krize.

Někteří představitelé banky se obávají, že budou postiženi americkými sankcemi a zhoršujícím se ekonomickým kolapsem, a proto začali ignorovat příkazy nejvyššího vedení a vyzvali manažery věrné Madurovi, aby odešli.

Zablokování zásilky 20 tun zlata přichází jen týden poté, co Bank of England odmítla žádost Madura o přestěhování zlata v hodnotě 1,2 miliardy dolarů z Londýna do Caracasu, píše americký server Yahoo.

Devizové rezervy na minimu

Zatímco místo určení zásilek zlata a povaha transakcí s ním nejsou s jistotou známy, je podle Yahoo přinejmenším neobvyklé, že vláda přepravuje tak obrovská množství žlutého kovu. Podle americké administrativy, která tlačí na to, aby autoritativní vůdce předal moc přechodné vládě, jsou transfery zlata součástí snahy Madurova režimu vykořisťovat zemi do posledních dnů.

Zlato uložené v Caracasu a Londýně je důležitým zdrojem národního bohatství. Devizové ​​rezervy centrální banky, včetně zlata, činí pouhých osm miliard dolarů. Tato aktiva jsou klíčovou součástí boje o kontrolu nad venezuelskými financemi mezi Madurem a Juanem Guaidem, vůdcem Národního shromáždění, který se snaží o zavedení přechodné vlády s podporou USA a dalších zemí.

Rozporné zprávy

Senátor za Floridu Marco Rubio, který podporuje pevný americký postoj k Madurovi, na Tweeteru varoval finanční společnost Noor Capital ze Spojených arabských emirátů, která zorganizovala poslední lednovou zlatou transakci s venezuelskou vládou, před dopadem amerických obchodních sankcí.

Noor Capital na svých internetových stránkách potom uvedla, že se neúčastní žádných nezákonných nebo zakázaných transakcí a zdrží se obchodování s Venezuelou, dokud se situace nestabilizuje. Společnost zároveň potvrdila, že minulý týden legálně koupila tři tuny zlata od venezuelské centrální banky, ale od té doby už neučinila žádné nákupy.

Světem se nyní šíří rozporuplné zprávy od informace BBC, že podle diplomatických zdrojů venezuelské zlato putuje přes Turecko do Íránu až po článek v deníku The Times, který uvádí, že Turecko pod americkým tlakem ukončilo zlaté obchodní transakce s Venezuelou.

(rek)