Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Vývoz zlata ze Švýcarska do řady zemí loni stoupl na několikaletá maxima

Švýcarský vývoz zlata do řady zemí, včetně Číny, Turecka, Singapuru a Thajska, loni stoupl na několikaleté maximum, protože nízké ceny zvýšily poptávku spotřebitelů v Asii a na Blízkém východě. Vyplývá to z údajů švýcarského celního úřadu, na které upozornila agentura Reuters. Švýcarsko je největším světovým centrem rafinace zlata a tranzitním místem. Dováží zlato z dolů a skladů po celém světě, toto zlato zpracovává a znovu vyváží.

zlato
Švýcarský vývoz zlata do řady zemí, včetně Číny, Turecka, Singapuru a Thajska, loni stoupl na několikaleté maximum, protože nízké ceny zvýšily poptávku spotřebitelů v Asii a na Blízkém východě. Foto: iStock

Růst úrokových sazeb způsobil, že mnoho finančních investorů v Evropě a Severní Americe loni zlato prodávalo. Tím se uvolnilo velké množství kovu ze skladů a ceny se snížily. To umožnilo příliv zlata na asijské trhy, které jsou více zaměřené na maloobchodní prodej šperků a malých zlatých slitků spotřebitelům, kteří obvykle nakupují, když ceny klesají.

Poptávku po zlatě podpořila také ekonomická nestabilita, zvláště v Turecku, kde prudce rostou spotřebitelské ceny. Zlato je považováno za bezpečnou investici v době ekonomické nejistoty.

Do Číny a Hongkongu vyvezlo loni Švýcarsko 524 tun zlata v hodnotě v běžných cenách zhruba 33 miliard USD (723,9 miliardy Kč). To byl nejvyšší vývoz od roku 2018. V roce 2021 Švýcarsko do regionu vyvezlo přes 354 tun zlata.

Do Singapuru vývoz stoupl na 69 tun z 33 tun předloni a byl nejvyšší od roku 2017. Export do Thajska stoupl na 92 tun z 56 tun, nejvýše od roku 2013.

Vývoz do Turecka loni stoupl na 188 tun z 11 tun v roce 2021. Loňský vývoz tak byl nejvyšší od roku 2012, kdy se tento údaj sleduje. Do Saúdské Arábie vyvezlo Švýcarsko 47 tun zlata, nejvíce od roku 2015. Předloni vývoz činil jen sedm tun.

Výjimkou však byla Indie, která je druhým největším trhem se zlatem po Číně. Švýcarsko poslalo do Indie 224 tun zlata, což byl pokles z 507 tun v roce 2021. Dodávky do Indie se prudce snížily v prosinci, protože ceny zlata začaly růst. Stouply na více než 1940 USD za troyskou unci (31,1 gramu) z listopadových 1615,59 USD za unci, protože západní investoři v očekávání konce cyklu vysokého zvyšování úrokových sazeb začali zlato opět nakupovat.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato