Zlato (oz) / USD
1 927,73
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Vysoké úroky krotí cenu zlata

Rostoucí obavy z inflace by mohly být hlavním důvodem, proč se zlatu na pokraji obchodní války mezi USA a Čínou stále nedaří. Tvrdí to analýza chicagské finanční skupiny CME, která se věnuje převážně obchodování s deriváty, včetně těch komoditních, mezi něž patří i tzv. papírové zlato.

Zlato nemá z rostoucího obchodního napětí žádný prospěch. Foto: iStock

Američtí investoři zřejmě nemají žádné potěšení z chystaných válečných manévrů zahraničního obchodu a mnozí čekají na to, co se skutečně stane. Vláda Spojených států naplánovala spuštění svých tarifů na dovoz čínského zboží v odhadované hodnotě 34 miliard dolarů. Čínská vláda ale již dříve pohrozila, že odveta přijde ještě tentýž den.

Navzdory těmto geopolitickým hrozbám, které server Kitco News označil za hrozivé, se cena zlata, jež je citlivá na ekonomické otřesy, nezměnila. Stále se tak pohybuje na nízkých úrovních, jaké od začátku roku nepamatujeme.

Například elektronická burza CME Globex vykázala jen mírné pozitivní zisky na trhu se zlatými futures (opcemi) na srpen – naposledy se obchodovaly za 1256,80 dolarů za troyskou unci (31,1 g), což je denní nárůst o 0,26 procenta.

Hlavní ekonom CME Group Blu Putnam ve středu potvrdil, že zlato nemá z rostoucího obchodního napětí žádný prospěch. Jako důvod uvedl rostoucí inflaci. „Problémem zlata je, že nenese žádný úrok a přitom americká Federální rezervní banka (Fed) prosazuje vyšší krátkodobé sazby. I když by jádrová inflace přesáhla dvouprocentní cíl Fedu, ten by úrokovou míru stejně dál zvyšoval, aby udržela krok s předpokládaným růstem inflace.“

Problémem zlata je inflace

Putnam se domnívá, že kdyby se ceny zlata zvedly, požadoval by trh nižší inflaci, což by stejně vyústilo v nátlak na centrální banku na zvýšení úrokových sazeb. S cenou zlata to prostě vypadá jako by se točila ve vodním víru, z něhož se nedá vyplavat.

Mnozí analytici poznamenávají, uvedl server Kitco News, že rostoucí reálné úrokové sazby mají na cenu zlata skutečně významný dopad. Trh se zlatem je ve výrazném poklesu od červnového zasedání výboru Fedu pro měnovou politiku. Nejen, že centrální banka zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů, ale její měnový výbor také ještě v letošním roce počítá s dvojím zvýšením úrokových sazeb.

Investoři se přesto zajišťují

Rostoucí úrokové sazby Fedu přinesly výrazné zvýšení reálných (po odečtení inflace) úrokových sazeb v USA. Údaje ministerstva financí Spojených států ukazují na reálnou úrokovou míru desetiletých státních dluhopisů na úrovni 83 bazických bodů, což představuje nárůst o 20 procent od začátku roku.

I když inflace na sentiment v odvětví drahých kovů zjevně působí, oznámila CME silnou obchodní aktivitu na trhu se zlatými deriváty. Průměrný denní objem obchodování s futures a opcemi v druhém čtvrtletí činil 383 tisíc smluv, což představuje nárůst o 29 procent ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2017.

Co to znamená? Investoři zřejmě nevěří, že současný stav je dlouhodobě životaschopný. To bude hlavní důvod, proč se buď zajišťují, nebo spekulují na budoucí zisky v souvislosti s rychlým růstem ceny zlata.

(rek)

Další z kategorie Zlato