Zlato (oz) / USD
1 901,83
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 622,00
0,00 %
EUR / USD
1,19
0,01 %
USD / CZK
22,94
0,00 %
Zlato
Vypovídal korunní svědek obžaloby

Bývalý analytik Deutsche Bank David Liew řekl porotě v Chicagu, že se naučil manipulovat s cenami zlata a stříbra od dvou úspěšných vyšších obchodníků, které obdivoval a s nimž pracoval asi tři roky. Starší obchodníci často zadávali příkazy k nákupu a prodeji, které nikdy neměli v úmyslu provést, což je strategie, která měla ovlivnit ceny, aby mohli sklízet nelegální zisky, uvedl korunní svědek spoofingového soudního procesu Liew.

Obchodníci často zadávali příkazy k nákupu a prodeji, které nikdy neměli v úmyslu provést, což je strategie, která měla ovlivnit ceny, aby mohli sklízet nelegální zisky. Foto: iStock

Liew řekl, že chtěl být týmovým hráčem a vydělávat peníze v singapurské kanceláři banky, a tak začal dělat „spoof“ obchody tak, jak ho učili Cedric Chanu a James Vorley, kteří kvůli tomu stojí před soudem, jak Zlato.cz psalo již v pátek. Vorley a Chanu jsou souzeni za podvody a spiknutí a obviněni z několika falešných obchodních objednávek v letech 2008 až 2013. 

„Viděl jsem to u pana Vorleye a pana Chanua,“ řekl před federálním soudem Liew, absolvent London School of Economics. Liew, který se přiznal k podvádění, spolupracuje s vládou výměnou za shovívavost. I když věděl, že manipulace s cenami není legální, prozradil, že spoofingové obchody jsou na trhu a mezi jeho spolupracovníky „tak běžné“, že usoudil, že je všechno v pořádku. Liew pak podrobně popsal jeden z obchodů směřovaných na zvýšení ceny zlata.

Vydal objednávku na prodej 15 futures kontraktů v hodnotě kolem 1,8 milionu dolarů, zatímco Vorley zadal objednávku na nákup 80 kontraktů, které by měly hodnotu zhruba 9,9 milionu dolarů. Když ceny stouply, Vorley zrušil svou nákupní objednávku a Liew provedl svůj prodejní kontrakt.

Podle Deutsche Bank bylo vše OK

Jak uvádí agentura Bloomberg, Vorley a Chanu tvrdí, že jejich kroky byly legální a že zrušení objednávek je přijatelnou blufovací strategií ve světě vysokofrekvenčního obchodování, kde počítače používají algoritmy k provádění masivních obchodů v milisekundách. „Kontrolní oddělení Deutsche Bank nezaznamenalo žádné pochybení,“ argumentovali obhájci.

Během křížového výslechu se obhájci snažili zdiskreditovat tvrzení, že Chanu a Vorley úmyslně rušili zadané obchody. Liew uznal, že to mohlo být i z nejrůznějších jiných důvodů, proč docházelo ke zrušení objednávek, včetně případů, kdy obchodník jde na oběd nebo do koupelny.

Liew přiznal, že nelegálně koordinoval obchody s přítelem Michaelem Chanuem, který obchodoval se zlatem v singapurské kanceláři jiné banky. Některé obchody byly dokonce na úkor jeho kolegů v Deutsche Bank.

Právě obchody s Chanuem zpočátku upoutaly pozornost federálních státních zástupců. Chanu totiž již dříve svědčil v procesu s obchodníkem švýcarské banky UBS Andre Flotronem a popsal, jak ho Flotron naučil spoof obchody. Flotron byl ale z procesních důvodů osvobozen.

Obhájci se samozřejmě snažili Liewovo svědectví znedůvěryhodnit. Tvrdili, že si i on sám musel být vědom, že jeho manipulace s cenami zlata nejsou legální. Například v chatu Liew Chanuovi například napsal: „Podle Dodda Franka mě asi vyhodí, ha, ha“. 

V rámci finančních reforem Dodd-Frankův zákon postavil před deseti lety spoofing mimo legální pravidla.

(rek)