Zlato (oz) / USD
1 954,41
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 258,09
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,13
0,00 %
Zlato
Vyměňte dluhopisy za zlato, radí Goldman Sachs

Americká finanční skupina Goldman Sachs uvedla, že investoři by neprodleně měli nahradit část dlouhodobě držených dluhopisů zlatem. Bankovní expertka na komodity Sabine Schelsová předpovídá zvýšenou poptávku po drahém kovu vyvolanou obavami na trzích.

Zlato se v září vyšplhalo na šestileté cenové maximum. Oproti svému letošnímu vrcholu nyní ztrácí víc než šest procent. Foto: iStock

„Zlato v portfoliu nemůže plně nahradit vládní dluhopisy, ale důvod k přerozdělení části běžné dluhopisové expozice na zlato je silný,“ uvedla Schelsová v pátek ve zprávě pro investory, když naznačila, že strach bývá pro trhy mimořádně silnou motivací. 

„Proto stále vidíme zlato pozitivně. Obavy z uzavírání ekonomického cyklu a zvýšená politická nejistota pravděpodobně podpoří investiční poptávku po zlatých cihlách jako defenzivním aktivu.“

Vzácný kov se v září vyšplhal na šestileté cenové maximum, když americký Federální rezervní systém úrokovou sazbou snížil náklady na půjčky a když objem globálních dluhopisů, které vynášejí méně než nulu, se vyšplhal na rekordních 17 bilionů dolarů. To podpořilo přitažlivost neúročeného zlata.

Zlato oproti svému letošnímu vrcholu nyní ztrácí víc než šest procent. V závěru týdne se v New Yorku obchodovalo za 1459 dolarů, když oproti čtvrtku zlevnila unce o 16 dolarů.

Zpráva Goldman Sachs, zveřejněná agenturou Bloomberg, rovněž hovoří o tom, že pokles ceny drahých kovů má ještě další prostor, přesto se banka od května stále drží své předpovědi, že v příštím roce cena zlata stoupne na 1600 dolarů za troyskou unci.

(rek)