Zlato (oz) / USD
1 810,77
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 476,77
0,00 %
EUR / USD
1,20
0,00 %
USD / CZK
21,25
0,00 %
Zlato
Všechny faktory hrají pro zlato

Je inflace dobrá pro zlato? Záleží na tom, zda inflaci způsobí to, že americká centrální banka (Fed) bude zvyšovat úrokové sazby rychleji, než poroste inflace. Pak to pro zlato dobré není. Pokud se však Fed obává o trhy s akciemi a dluhopisy a nebude zvyšovat sazby tak, aby držel krok s inflací, je to pro zlato dobré. Aktuálně to vypadá, že přesně to se stane.

Až vypukne zlatá bouře, bude zlato nejlepší investicí. Foto: iStock

Strach z inflace tlačí na zvyšování úrokové sazby, ale to by bylo negativní pro akciový trh. Na Valentýna statistická data o růstu inflace tyto obavy trhu potvrdila a počáteční reakcí bylo prodávat akcie a zlato a tím posílat jejich cenu dolů. A k tomu všemu začal posilovat dolar. Ale pak se vše rychle zvrtlo. Dolar oslabil, ceny zlata vzrostly a akciový trh se vrátil zpět.

„Nyní máme dva důvody si myslet, že úrokové sazby půjdou nahoru. Za prvé je tu ekonomický stimul. Razantní snížení daní a nárůst rozpočtového schodku na bilion dolarů, což je oproti nedávné minulosti dvojnásobek. Důvodem je nárůst vládních výdajů bez přiměřeného růstu hospodářské produkce, protože, jak všichni víme, vláda nevyrábí zboží ani služby. To je silně inflační,“ uvádí ekonomický server Commodity Trademantra.

Plány Fedu

Zadruhé další zadlužení země přichází v době, kdy Fed plánuje od října prodej aktiv (pokladních a hypotečních zástavních listů) v objemu 600 miliard dolarů ročně. To začne tlačit na vyšší úrokové sazby. Vyšší sazby a slabší dolar nejsou typickými kamarády. Ani vyšší sazby a vyšší ceny akcií ne. Ale slabý dolar a strmější výnosová křivka jsou historicky pro zlato dobré.

„Všichni si myslí, že by to mohla být předzvěst zlaté bouře. Pokud zlato zaútočí na maxima z roku 2016 kolem 1370 dolarů za troyskou unci, bude to známka toho, že již vypukla. A zlato by pak mohlo být nejlepší investicí,“ dodává server.

(rek)