Zlato (oz) / USD
1 323,96
0,82 %
Zlato (oz) / CZK
30 126,31
0,59 %
EUR / USD
1,13
0,25 %
USD / CZK
22,75
0,23 %
Zlato
Vše se spiklo proti zlatu: čas nakupovat

Cena zlata propadla o 12 dolarů na 1305 dolarů za troyskou unci poté, co se nový předseda centrální banky USA Jerome Powell se před finančním výborem Kongresu zavázal dodržet trend postupného zvyšování úrokových sazeb. Letos třikrát nebo dokonce čtyřikrát plánuje navýšit základní úrokovou sazbu, a to navzdory již odhlasovanému snížení daní a růstu vládních výdajů.

Klíčová psychologická úroveň 1300 dolarů by mohla přinést další kolo nákupů zlata. Foto: iStock

Objednávky na nákup zlata v dubnu dokonce propadly o 14,20 dolaru na 1318 dolarů za unci. A nebylo to jediné, co Powellovo vystoupení před senátory přineslo. Posílil také dolar na nejvyšší hodnotu za poslední dva týdny a výnosy desetiletých státních dluhopisů už zamířily ke třem procentům. Oslabil však akciový trh. I to byla reakce na první veřejné vystoupení Jerome Powella v nové funkci.

„Jedna věc překvapila. Powell se zmínil o akciovém trhu a jeho nedávné volatilitě jako o něčem, co se ho netýká,“ všiml si Jason Ware, investiční šéf společnosti Albion Financial ze Salt Lake City.

„Někteří investoři si mysleli, že Powell bude mírnější,“ sdělila agentuře Reuters Georgette Boeleová z amsterodamské banky ABN AMRO. „Jakmile si investoři uvědomí, že současná politika centrální banky bude pokračovat, dolar by se měl zotavit a zlato se posunout dolů. To přinese dlouhé pozice pro eura a zlato.“

Jestřáb Powell

Jinak řečeno, do módy půjdou dlouhodobé investice, dočasně, protože ceny zlata se vždy stávají ideální investiční příležitostí. Boeleová očekává, že zlato klesne pod 1300 dolarů za unci do konce čtvrtletí. Tehdy by měl být ideální čas k nákupu. Konečně potvrzuje to i agenturou Reuters nejmenovaný obchodník z Hongkongu: „Klíčová psychologická úroveň 1300 dolarů by mohla přinést další kolo nákupů,“ řekl.

„Je tu rovněž šance, že Powell zmírní svou jestřábí rétoriku, ale i když bude pokračovat v tomto kurzu, vždycky je naděje, že zmírní tempo růstu úrokových sazeb, jež s mírně pevnějším dolarem by mohlo spustit další kolo snižování ceny zlata,“ domnívá se Stephen Innes z americké forexové společnosti OANDA.

Další faktory

Údaje o čistém dovozu zlata do Číny uvádějí, že přes Hongkong v lednu přišlo o 65,2 procenta víc zlata než v prosinci. Zato dovoz zlata do Indie v lednu meziměsíčně poklesl o 22 procent. „I když očekáváme, že indická poptávka po zlatě se poněkud zotaví, pochybujeme, že vyšší spotřeba v Indii a Číně bude stačit k vyrovnání nižší investiční poptávky jinde jako důsledek monetární politiky americké centrální banky,“ napsala komoditní expertka Simona Gambarini z Capital Economics ve své poznámce.

(rek)